Důvodem rezignace je podle třiašedesátileté Brožové její důchodový věk.
Šámal se zatím nechtěl ke svému jmenování vyjádřit. Také on zdůraznil, že výběr a jmenování předsedy je prezidentova pravomoc. „Budu se vyjadřovat, až ta situace nastane, do té doby to nepokládám za vhodné. Poté budu plně k dispozici,“ řekl Šámal, jenž je zároveň profesorem trestního práva.
Způsob výměny dnes napadl exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), podle něhož jde o kabinetní hru, která poškozuje dobré jméno justice, a komplot určité části justice dohodnutý s Pražským hradem. Profituje z něj prý hlava státu.
Pokřivené vidění reality, okomentoval Blažkova slova Ovčáček
Blažkova slova dnes odmítli ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) i ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). O žádném komplotu nevědí. Oba zároveň vyjádřili překvapení nad rychlostí, s jakou se výměna udála. Podle Dienstbiera je zřejmé, že byla domluvená dopředu. Šámala jako příštího šéfa NS vnímá Válková jasně pozitivně, podle Dienstbiera není přijímán jednoznačně.
To, že by byl kandidát na nového šéfa soudu vybrán rychle, Ovčáček odmítl. Rozhodnutí prý nebylo „otázkou hodin“, Zeman se prý rozhodoval na základě odbornosti a profesní dráhy kandidáta. Blažkova slova o komplotu a kabinetní hře odmítl jako pokřivené vidění reality.
Rezignace Brožové nepřekvapila prezidentku Soudcovské unie ČR Danielu Zemanovou, podle níž o tom Brožová uvažovala již delší dobu. Šámal podle prezidentky splňuje všechny zákonné podmínky pro výkon funkce a jeho výběr ze strany prezidenta nevzbuzuje pochybnosti.
Brožová si Šámala prý vybrala sama
Šámala si podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy vybrala Brožová jako svého nástupce sama. „Známe se s doktorkou Brožovou velmi dlouho. Nebylo jí úplně lhostejné, kdo ji nahradí. Takže i když to nikterak nemohla ovlivnit, mohla vyjádřit svůj názor, což učinila ve vztahu k prezidentovi, který její názor akceptoval,“ řekl serveru Česká justice. „Považuji ho (Šámala) za silnou osobnost, někdo dokonce říká, že je až moc silná osobnost. On ale bude na úplně novém hřišti. Nejvyšší soud není v dobré kondici. Jsem si ale jistý, že Pavel Šámal nebude u Nejvyššího soudu 'údržbář',“ uvedl Baxa.
Brožová chce svým odchodem vyjít vstříc dalším změnám ve vedení soudu. V souvislosti s novelou zákona o soudech a soudcích totiž končí mandáty předsedům trestního i občanskoprávního a obchodního kolegia. „Nový předseda si tak bude moci vybudovat svůj vlastní tým,“ řekla Brožová. Současným šéfem trestního kolegia je Stanislav Rizman, druhé kolegium vede František Ištvánek. Mandát oběma končí na podzim, uvedl mluvčí NS Petr Knötig.
Zároveň Brožová zdůraznila, že svou rezignací umožní jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu ve dvou různých prezidentských funkčních obdobích. „Podle mě je důležité, aby oba předsedy nejmenoval jeden prezident,“ podotkla.
V obou sledovaných sporech se podle Brožové podařilo posílit nezávislost NS i celé soudní moci. „Myslím, že to je zásluha, která bude přičitatelná mojí osobě,“ uvedla Brožová. Dnes také poděkovala všem, kteří ji podpořili a kteří se zasadili o prosazování práva, jež není pouhou sofistikovanou interpretací zákona, ale směřuje k naplnění ideálu spravedlnosti. Brožová chce nyní hlavně odpočívat, další činnost v soudnictví ani v jiné oblasti práva zatím neplánuje.
|