Zprávy


15. října 2009

Rovnoprávnost

Redaktor: alane

Aktualita

Právo na svobodný život mají otcové, matky a děti už ne

Radka Denemarková se v MF DNES 12.10.2009 pohoršuje nad tím, že se otec dožaduje styku s dítětem, čili tak „jako bezduchého majetku“: „Právo na svobodný život mají otcové, matky a děti už ne.“ Ještě že je tu ta adopce.

-alane-

Celé znění článku z MF DNES

12.10.2009 - Radka Denemarková - Názory - str. 12
Právo na svobodný život mají otcové, matky a děti už ne

Přečetla jsem si komentář k případu, kdy se otec dožaduje styku se synem (Ignorujte soudy, vyhrajete! – MFD 15. 9.). V tom případu nejde o vítězství, protože rodinné vztahy nejsou soutěž. Vidím kolem sebe řadu odpovědných otců, ale daleko více těch, kteří se vyvlékli z odpovědnosti a zmizeli bez ohledu na city a další osudy vlastních dětí. Děti pochopitelně do novin nepíší, nedožadují se soudně styku s otcem, na jejich názory se ohled nebere. Přestože každý člověk je osobnost a dítě má k pravdě nejblíže.
Menšina otců, kteří se silou dožadují dětí jako bezduchého majetku, je nepatrná, ale stejně jako všechny agresivní menšiny o sobě dává vědět mnohem více než skupina, do níž patří i týrané ženy, a především děti, které o své táty stojí a marně se jich dožadují. V našem právním systému existuje právo rodiče na styk s dětmi, neexistuje právo dítěte na styk s rodičem (!) Kde není lásky, není ani pokory. Na dětech jako by nikomu nezáleželo. Nikdo se nezajímá o city, přání a bolest obětí. Rodič se může rozhodnout žít nový život bez dětí. Dítě se rozhodnout nemůže, přestože je v pasti s tyranem. Ale pořád přece záleží na těch nevinných, kteří se dožadují ochrany a záchrany před ublížením.
Naše společnost je nemocná a primitivní v tom, jakým způsobem se k dětem chová. Český parlament neřeší změnu středověkých zákonů, kdy rodič bez pocitu viny děti opustí a více se nezajímá, parlament neřeší odpovídající tresty za nejkrutější zločiny, jako je týrání dětí. Dítě se samo neozve, tady se musí spojit na jeho obranu všichni dospělí. V drtivé většině své děti opouštějí otcové. A jelikož společnost nejen takové gaunerské jednání neodsuzuje, ale dokonce podporuje, otcové si myslí, že opustit vlastní děti, ubližovat jim je normální. Není.
S jakou bohorovností je v Česku soudy třeba přehlížen fakt, že dítě nedostává ani to minimum, výživné.
Mělo by být pro všechny děti vypočítáno stejně (třeba ve výši životního minima, nebo spíše průměrné mzdy). Jinak by bylo dobré nechat neodpovědné rodiče, ať si zkusí vyžít rok dva s vyměřeným výživným, když požadují od potomka, u jehož zrodu byli, aby z takové částky živořil. Zrovna jsem se dočetla, že matce tří malých dětí vyměřil soud výživné 1 900 Kč, takže je prakticky odsoudil k smrti hladem. To je ostuda onoho soudu a celé této společnosti.
Pokud se jeden z rodičů rozhodne, že z odpovědnosti nezrale uteče, a chce si třeba znovu zahrát na nezávazné mládí, pak by měl děti zajistit, když za něj partner převzal i jeho díl odpovědnosti. Tak je tomu v celé západní Evropě, nemluvě o USA. Tato společnost si navykla, že jsou to matky, které se uštvou, že jsou to ony – nikoliv zmizelí partneři – kdo si naberou několik zaměstnání a k tomu zvládají nepřetržitou péči a výchovu.
A vůle změnit zákony směrem ke spravedlivému chování vůči potomkům není, protože vláda i parlament by tak byly proti sobě. Stejně pozoruhodná je vstřícnost zákonů k chování otců, kteří týrali a zneužívali své děti i manželky a dožadují se práva na styk s tím, že je milují. Co asi tak z takovéto „lásky“ děti a žena mají.
Proč nemá stejné právo odejít od dětí matka a žít si nový život, když u otců se to v české společnosti považuje málem za normu?
Zákony jsou špatné, protože nechrání děti. Pokud se však po letech jednoho dne rodič probudí a na dítě se rozpomene, soud mu za soudní asistence pomůže drsným způsobem dítě vyvléknout z klidného, šťastného života, který mezitím žije. Existuje totiž právo rodiče na svobodný život a vlastní názor, ale neexistuje právo dítěte na svobodný život a vlastní názor. Přivést k zoufalství duši dítěte je přesto zločin, který překonává všechny ostatní zločiny…

O autorovi| Radka Denemarková, autorka je spisovatelka


Zdroj: MF DNES 12.10.2009

Přečtení článku: 122425x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

09.02.2017, 14:05   Každá třetí žena rozbije rodinu
31.01.2017, 10:05   Rozvod zvládají muži hůře než ženy, i když si lidé myslí pravý opak
10.07.2014, 11:26   Alan (36): Rozvodem jsem přišel o syna, chci ho vídat častěji
31.03.2014, 14:29   Přibývá sporů o děti a střídavé péče
01.03.2014, 19:15   Zpověď herce, který promluvil o rozchodu: Byl jsem obětí domácího násilí. Žena mě roky týrala


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

To je pěkná

Autor: JirkaF Muž

Založeno: 15.10.2009, 09:32

Odpovědí: 1

demagogie.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: To je pěkná

Autor: el-bunda Muž

Založeno: 15.10.2009, 09:39

Standardní feministické černobílé vidění :-(

Odpovědět na příspěvek

 

Ševče, drž se kopyta

Autor: Jan II Muž

Založeno: 15.10.2009, 10:02

Odpovědí: 1

Autorka má, dle mého osobního pohledu, poměrně zajímavé názory na literaturu. Je si plně vědoma, že každá kniha je osobním dialogem s konkrétním čtenářem. Zabývala se literaturou životopisnou, má doktorát z dobré univerzity, očekával bych tedy, že umí fakta shromažďovat a anlyzovat. Když už se pouští mimo svůj obor, měla by si sřezmě alespoň základní fakta shromáždit:
1/V našem právním systému existuje právo rodiče na styk s dětmi, neexistuje právo dítěte na styk s rodičem (!) - mimo to, že hnusný název "styk" je vyhrazen českému Zákonu o rodině, má dítě právo na péči rodičů a celé širší rodiny (Doporučuji ke studiu Úmluvu o právech dítěte)
2/ Pokud se jeden z rodičů rozhodne, že z odpovědnosti nezrale uteče, a chce si třeba znovu zahrát na nezávazné mládí, pak by měl děti zajistit, když za něj partner převzal i jeho díl odpovědnosti.(Doporučuji ke studiu dlouhodobé rozvodové statistiky k posouzení, který z rodičů se chová nezrale a zda dětem zajišťuje péči, nebo si je bere jako rukojmí)
3/ Proč nemá stejné právo odejít od dětí matka a žít si nový život, když u otců se to v české společnosti považuje málem za normu? (Doporučuji opět statistiky, od 10.000 dětí ročně otec neodchozí, ale je z péče vytěsněn).
4)S jakou bohorovností je v Česku soudy třeba přehlížen fakt, že dítě nedostává ani to minimum, výživné. Mělo by být pro všechny děti vypočítáno stejně (třeba ve výši životního minima, nebo spíše průměrné mzdy). Nemohu než souhlasit, také jsem pro jednotné výživné. Dovoluji si však podotknout, že pokud bude určeno ve výši průměrného platu pro otce s průměrným platem, půjde po exekuci o jednorázovou akci, neboť následovat bude smrt hladem otce.
5/ Přivést k zoufalství duši dítěte je přesto zločin, který překonává všechny ostatní zločiny… Tady mi nezbývá, než citovat samotnou autorku: "S čím člověk zachází, s tím také schází. U mě se realita a fikce skutečně prolínají jakýmsi až magickým způsobem." V tomto případě však nejde o magično, ale o zcela evidentní kravinu.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Ševče, drž se kopyta

Autor: gingo Muž

Založeno: 15.10.2009, 10:09

Nádherně napsáno. Díky.

Odpovědět na příspěvek

 

tak si rikam,

Autor: lubob Muž

Založeno: 15.10.2009, 16:12

Odpovědí: 3

je neco takoveho vubec mozne?

chudak zenska, cim si asi musela v zivote projit...

Odpovědět na příspěvek

 

Re: tak si rikam,

Autor: troll Muž

Založeno: 15.10.2009, 18:35

Já ji znám a jsem šokován. Divil byste se podle mě naprosto ničím, co by ji k takové zatrpklosti dohnalo, právě naopak. Alespoň co vím. Spíš jde o důsledek okolní masáže.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: tak si rikam,

Autor: abo Muž

Založeno: 15.10.2009, 21:31

Právě že asi ničím podstatným, protože by nepsala takový kraviny.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: tak si rikam,

Autor: NTPT Muž

Založeno: 16.10.2009, 00:58

Nevím čím musela projít v životě, typnul bych si že lobotomií

Odpovědět na příspěvek

 

Proč

Autor: T Muž

Založeno: 15.10.2009, 19:07

Odpovědí: 0

...si pisatelka myslí,že žena nemá stejné ,,právo" odejít od rodiny,jako muž?Že si ženy berou děti jako rukojmí,aby měly muže čím vydírat,přece neznamená,že muži od dětí ,,odcházejí" dobrovolně!!!

Odpovědět na příspěvek

 

Mně se článek líbí,

Autor: Katka 1 Žena

Založeno: 18.10.2009, 13:33

Odpovědí: 14

protože je pravdivý. Taková realita v Česku bohužel je. Existují výjimky, ale odchody otců od dětí existují a vždy to dítě zasáhne. Samo dítě potom může mít celý život problémy s navazováním kvalitních vztahů.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Mně se článek líbí,

Autor: tpl Muž

Založeno: 18.10.2009, 14:04

Mohla byste prosím odpovědět pánovi T. k návrhu diskutovat o vynucené střídavé péči? Myslím, že taková diskuse by zajímala více lidí. Vlákno "Koukám," je nyní na začátku třetí strany diskusí a snad tam vede tento odkaz:
http://www.rovnop
ravnost.cz/diskuse/vypis/
61193/#dis61544

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: zaz Muž

Založeno: 18.10.2009, 16:21

O vynucené střídavé péče jsem zde nic nečetl, je to vaše demagogická dezinformace namířená proti institutu střídavé péče.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: tpl Muž

Založeno: 18.10.2009, 16:44

Zkoušel jste ten odkaz? Došel jste na vlákno "Koukám,"? Prošel jste si tamní příspěvky pana T.? Popisuje v jednom z nich svoji zkušenost a nabízí Katce 1 odpovědi na její otázky?

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: T Muž

Založeno: 18.10.2009, 22:32

Já jsem tady,klidně můžeme s Katkou 1 pokračovat v diskusi tady.Určitě to bude zajímat spoustu lidí...
Myslím že pan TPL proti střídavé péči není...

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: T Muž

Založeno: 18.10.2009, 22:51

Mimochodem,nijak nepolemizuji o tom,že odchody otců od dětí opravdu existují. V drtivé většině případů ale i po rozvodu tátové chtějí své děti vidět a vychovávat, a vzhledem k institutu střídavé péče k tomu i mohou dostat příležitost.Bohužel spousta otců o kontakt s dětmi přichází násilím ,protože prohrávají boj s naším opatrovnickým systémem,který se staví ke kontaktům mezi dětmi a otci většinou zcela bezdůvodně velmi nepřátelsky :-(

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: zaz Muž

Založeno: 18.10.2009, 22:38

Prošel, ale o nucené střídavé péči jsem nic nenašel.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: T Muž

Založeno: 18.10.2009, 22:52

tak to je škoda-já to tam vážně psal a Katka 1 vážně do další diskuse nešla...

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: T Muž

Založeno: 19.10.2009, 00:24

Pro jistotu sem ten příspěvek zkopíruju celý:
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Koukám,

Autor: T Muž

Založeno: 11.09.2009, 14:45

Katko,já jsem tohle přemlouvání a házení klacků pod nohy vážně zažil.Opravdu je to běžný přístup sociálních pracovnic k řešení problému.Vidí to kolem sebe na každém kroku a vypráví mi o tom každý rozvádějící se kolega.Asi na tom tedy něco pravdy bude-co myslíte?

Potíž je v tom,že podmiňujete střídavou péči dohodou rodičů.Už o kus výš jsem Vám napsal,proč tohle řešení v našem diskriminačním prostředí nefunguje.

Osobně se do diskusí o feminacismu moc nezapojuji.
Mám za to,že tato hrůza je již na ústupu,neboť radikální feministky se před celou společností znemožňují samy dokonale a práva žen se v ničem neliší od práv obecně lidských.Jedna z výjimek je právě upřednostňování žen při svěřování dětí do výhradní péče.Tady je diskriminace mužů jasná.

No a proto se účastním zdejších diskusí.Nechci se do Vás ,,pouštět". Je ale třeba, abyste se dostala do kontaktu s realitou.Pokud máte pocit,že ji žijete,možná Vám právě svobodné vyjadřování názorů zde pomůže nahlédnout Váš omyl.

Opakuji tedy znovu pro Vás: Máme s děckem střídavou péči ,uhájenou proti vůli matky a asociální nepracovnice.Děcko je v pohodě a prospívá bez problému.Občas dochází ke konfliktům,ke kterým by docházelo při jakémkoli jiném uspořádání ,neboť lidé si vyměňují názory vždy-i v manželství. Pokud se to týká dítěte,řešíme to a vždycky k dohodě dojde,PROTOŽE TO JIT MUSI'.Na osobní invektivy proti rodině jsem se naučil nereagovat a chráním tak mrně před vznikem konfliktu,do kterého by bylo jakkoli zataženo.

Pokud se chcete na cokoli zeptat,protože jsem si přečetl ,že na vynucenou střídavou péči nevěříte,ptejte se na cokoli-co budu vědět,to povím.Třeba to jiným dětem pomůže,pokud se ještě touto prací zabýváte.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: T Muž

Založeno: 19.10.2009, 00:28

No a odpovědi nebo dotazů už jsem se nedočkal...

Ona pravda je někdy dost nepříjemná věc-je lepší omílat dokola pár naučených nesmyslů a existenci pravdy si radši nepřipouštět...

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: zaz Muž

Založeno: 19.10.2009, 08:42

Vlákno je dlouhé, takže jsem to přehlédl. Bez tohoto kontextu jsem chápal "vynucenou" střídavku jako vynucenou zákonem ve všech případech tzn. i když se rodiče dohodnou na něčem jiném. Takové "nucení" je samozřejmě nežádoucí. Ovšem Váš případ je naprosto v pořádku a v praxi, kdy matka se nechce na ničem dohodnout, by se k takového "vynucené" střídavce mělo přistoupit.
P.S.: Já mám ještě poněkud radikálnější názor: pokud matka sabotuje jakokouli spolupráci s otcem, dítě okamžitě (tím myslím v řádu max.týdnů) svěřit do výlučné péče otce.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: Tery Žena

Založeno: 15.11.2009, 22:41

a co když otec sabotuje jakokouli spolupráci s matkou?

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: NTPT Muž

Založeno: 19.10.2009, 14:02

Ani dnes a tady pan Godot nepřijde...

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: T Muž

Založeno: 21.10.2009, 02:09

...............pořád nic..........

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně se článek líbí,

Autor: T Muž

Založeno: 14.11.2009, 08:48

..no tak jsme se zase nedočkali nějaké diskuse.Paní Katka1 nějak kličkuje,že?

Odpovědět na příspěvek

 

To je neuvěřitelná demagogie.

Autor: Kolemjdoucí Muž

Založeno: 22.10.2009, 10:18

Odpovědí: 1

Problémy, o kterých autorka tak demagogicky mluví, by se velmi snadno odstranily zákazem rozvodů rodičů nezletilých dětí.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: To je neuvěřitelná demagogie.

Autor: Ari Žena

Založeno: 24.10.2009, 19:39

Tvůj návrh je geniální. A naplníme sirotčince /ono se to teď jmenuje jinak/, protože jedne to nevydrží, zbaví se druhého a sám půjde sedět za vraždu. Jestliže se lidé nejsou schopni domluvit dobrovolně, vynucené manželství nepomůže. V nejlepším případě povede k tomu, že se jeden odstěhuje a budou přetahovat dítě.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.