Zprávy


31. prosince 2016

Bezpráví

Redaktor: ld

Aktualita

Medicínu studuje třikrát víc žen než mužů, přijímací zkoušky nahrávají dívkám

Hrozí nedostatek lékařů v oborech, jako je ortopedie

Mladé lékařky jsou nad mužskými kolegy v přesile. Například na 1. lékařské fakultě UK jich studuje skoro třikrát víc. Odborníci se shodují, že ženská převaha časem povede k nedostatku lékařů v oborech, kde je potřeba fyzická síla, jako je například ortopedie. Podle ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka jsou na vině hlavně špatně nastavené přijímací zkoušky na medicínu.

Praha - Medicína už dávno není doménou mužů. Postupem času se poměr obrátil a lékařky jsou nad mužskými kolegy dokonce v převaze. Například na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, která je největší v Česku, momentálně studuje skoro třikrát více dívek – mediček je podle studijního oddělení 3350, zatímco mediků jen 1292.

Lékaři se proto bojí, že se ženská přesila časem projeví nedostatkem absolventů oborů, které vyžadují velkou fyzickou sílu, jako je třeba ortopedie nebo porodnictví. Podle ředitele největší české nemocnice v pražském Motole Miloslava Ludvíka hrozí, že se časem v "silových" oborech nebude mít kdo specializovat.

Výbava lékařů na sále, kde se operují pacientovy kosti, často připomíná zednický vercajk. Ortopedi používají kladiva i majzlíky. Operace navíc trvají dlouhé hodiny.

"Pamatuji si, když poprvé běžela Nemocnice na kraji města a všichni se tam divili, že si lékařka v hlavní roli vybrala ortopedii, protože to byl opravdu mužský obor. A dodneška to zůstalo neříkám mužským oborem, ale oborem, kde opravdu záleží na fyzické síle," připomíná Ludvík slavnou postavu ortopedky Alžběty Čeňkové.

Přijímací zkoušky nahrávají dívkám

Podle Jiřího Běhounka z České společnosti pro ortopedii a traumatologii je zatím ortopedů dost. "Ale když muži studovat nebudou, tak to problém bude,“ přiznává Běhounek, který je zároveň primářem oddělení ortopedie v pelhřimovské nemocnici. Podle něj fyzickou zátěž zatím nezmírnil ani technologický pokrok. "Jak říkali naši předkové, ortopedie je takzvaně nandavací a vyndavací obor. Nandáte tam endoprotézu, za nějaký čas se opotřebuje, tak ji musíte vyměnit, což zatím nejde jinak než lidskou činností," vysvětluje.

Podle Ludvíka je převaha mediček dána současným nastavením přijímacích zkoušek. "Jsou hodně postaveny na schopnosti naučit se poměrně velké množství učiva a pak ho prezentovat. A je fakt, že v tom jsou ženy výrazně lepší než muži. Notabene ve věku osmnáct až dvacet,“ je přesvědčen ředitel Motola.

Děkan 1. lékařské fakulty UK Aleksi Šedo souhlasí s tím, že pro ortopedii nebo porodnictví bude ženská přesilovka časem znamenat problém.

Sám za možnou příčinu ženské převahy vidí touhu mužů začít co nejrychleji po škole vydělávat. "Není úplně přesné říkat, že lékaři si vydělají málo peněz. Ale po škole si vydělají málo peněz a mají spoustu práce. Cesta k ekonomickému úspěchu je v jiných oborech rychlejší," dodává děkan Šedo.

Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v roce 2013 v Česku působilo 2336 lékařek do 29 let. Lékařů ve stejné věkové kategorii bylo jen 1186. Ve věkovém rozmezí od 30 do 34 let se nacházelo 2007 žen, mužů bylo o 410 méně. Naproti tomu v kategorii 60 až 64 převažují muži, je jich o stovku více.


Přečtení článku: 20968x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.8

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

20.05.2017, 15:44   Žen v podnikání přibývá výrazně víc než mužů
03.05.2017, 18:53   Matka hodila kojence do vroucí vody. Zatmělo se mi, řekla soudu
23.04.2017, 11:42   Je lepší být žena?
27.03.2017, 11:44   V Česku je značný nedostatek mužů-učitelů, navíc stárnou
21.03.2017, 11:32   Děti jedly omítku. Za týrání dětí dostala žena nakonec podmínku


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.