Doporučujeme


29. dubna 2006

Feminismus

Redaktor: Finrod Felagund

Aktualita

Stejný plat za stejnou práci,

aneb kdyby blbost nadnášela, nefungovala by kvůli feministkám letecká doprava

Stejný plat za stejnou práci. To je jedno z „ostrých“ hesel, kterými nás dennodenně feministky bombardují a které používají jako důkaz o diskriminaci „odpornými kapitalisty“. Problém je nicméně trochu hlubší, než se může z povrchních statistik zdát.

Peníze lze nabýt legálně buď jako plat, nebo jako zisk, pokud jste osoba samostatně výdělečně činná. V druhém případě za své podnikání ručíte zpravidla celým svým majetkem a Váš úspěch je přímo úměrný dřině, kterou do podnikání dáte, a ta je pro obě pohlaví stejná.

Druhou možností je plat. Pracovat můžete buď pro stát, nebo pro soukromou firmu. Pracujete-li pro stát, hodnota Vašeho příjmu odpovídá platovým tabulkám, které rozhodně podle pohlaví nediskriminují. Pracujete-li pro soukromou firmu, je nutno zamyslet se nad „neviditelnou rukou trhu“. Zkusme vycházet z premisy, kterou nám feminismus nutí, a sice že ženy dostávají za stejnou práci nižší plat. Je-li tomu opravdu tak, proč není u žen 100% zaměstnanost? Každý majitel firmy, který chce prosperovat, musí postupovat oním okřídleným postupem „minimax“, čili minimalizace nákladů a maximalizace zisku. Minimalizovat náklady se dá poměrně slušně na platech, takže pokud toho chce dosáhnout, musí najmout levnější pracovní sílu. Jenže kde ji vzít? Může ji vzít (a zpravidla také bere) u imigrantů z chudších zemí. Jenže pokud tito mají pracovat ve státě legálně, potřebují všemožná potvrzení a zaměstnavatele jejich zaměstnávání stojí pomalu víc, než kolik by dal za domácího zaměstnance. Pokud bychom tedy přijali argument, že ženská práce je levnější, takový podnikatel by okamžitě sáhl po ženách, coby po zdroji levné (a především bezproblémové) pracovní síly, u níž je proti cizincům ta výhoda, že abyste zaměstnali ženu, tak nepotřebujete všemožná potvrzení, nepotřebujete pro ni pracovní vízum atd. Stačí pouze, aby to byla žena.

Co by bylo důsledkem takové praxe? Že by muži byli zpravidla buď nezaměstnaní, nebo by byli podnikateli. Vzhledem k tomu, že mužů je v populaci přibližně stejně, jako žen, důsledek by musel být, že by buď byla 50% nezaměstnanost, polovina lidí by podnikala (a tak by na každého podnikatele spadal jeden zaměstnanec, tedy zaměstnankyně), či jakýkoliv kompromis mezi tím. Nic z toho se neděje, což je přímým důkazem toho, že za stejnou práci jsou minimálně v české společnosti opravdu stejné peníze pro obě pohlaví i v soukromém sektoru. Absolutní hodnota příjmu, která tvoří podklady pro statistiky, z nichž feministky vycházejí, však zdaleka nepočítá s několika fenomény: muži jsou v práci často přesčas a nezřídka pracují i o víkendu; pokud je náhle potřeba, aby někdo byl v práci, když je zvláštní nutnost, je to častěji muž, než žena, kdo do té práce jde; a především: muži zvládají mnohem lépe stres, se kterým je vysoké pracovní vytížení spojeno, což je přirozenost biologická, s níž feministky nic neudělají.

Dalším argumentem feministek, který se přímo váže na tuto problematiku, je domněnka, že ženské pozice jsou hůře placeny, než mužské. Jak kdy – jak kde, je záhodno odpovědět. Zdravotní sestra či učitelka dostávají méně peněz, než vrcholný manažer, či jen kvalifikovaný truhlář, a to je opět dáno několika důvody: cena práce je opět určována „neviditelnou rukou trhu“, která nekompromisně říká: cena práce je nepřímo úměrná počtu lidí schopných tuto práci vykonávat a je přímo úměrná náročnosti na kvalifikaci či fyzickou zdatnost. Z tohoto pohledu je nad slunce patrné, že sekretářka s maturitou nebude mít nikdy tolik peněz, kolik má její ředitel s vysokoškolským vzděláním, nebo ještě postgraduálním studiem, což je zcela správné. A protože je na vysokých školách více mužů (přijímačky jsou stejné pro všechny, tudíž příležitosti jsou rovné), je více mužů schopných vykonávat vyšší funkce. Proto je celá feministická teorie o nerovnosti šancí zcela postavená na hlavu. Co z toho všeho vyplývá? Že rovnost zde již existuje, bez ohledu na to, co feministky tvrdí. Neexistuje nerovnost ani v platech, ani v kariérním postupu, ani v politice (demokracie zaručuje mandát těm, kteří jsou zvoleni – o tom, kdo zastupuje občany ve státních institucích rozhodují voliči a pokud rozhodnou, že je bude zastupovat muž, je tam muž – aneb teorie vox populi, vox dei).

Autor: Finrod Felagund


Zdroj: Český svaz mužů 29.4.2006

Přečtení článku: 244016x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.9

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

31.12.2014, 14:56   Dívky (15) umlátily dva psy kladivem
29.08.2014, 17:32   Ženy mají vyšší mzdy než muži
25.07.2014, 16:03   Rozdíly v platech neexistují
07.05.2014, 09:10   O jakou rovnost kritikům údajné diskriminace jde?
20.03.2014, 15:12   Už je to venku: I feministky v tichosti přiznávají, že tvrzení o rozdílu v platech jsou nepravdivá


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

Autor: ada Muž

Založeno: 29.04.2006, 16:17

Odpovědí: 21

Teorie nastíněná v tomto článku má jednu podstatnou slabinu. Až příliš se odvolává na onu mystickou "neviditelnou ruku trhu". Společnost, kde by takováto ruka skutečně spolehlivě fungovala, by nesměla být zatížena předsudky - ty tu ruku jaksi pacifikují.
Zajímavé pojednání na tohle téma je na http://www.blisty.cz/2006
/4/28/art28157.html
Cena práce je spíše určována tím, co daná společnost zrovna považuje za hodnotné, což nemá nic společného s objektivní hodnotou. Když zabrousíme mimo téma feminismu: Proč známí herci berou více peněz než špičkoví vědci? Mimochodem tady neplatí ani ta přímá úměra mezi počtem lidí, kteří jsou tuto práci schopní vykonávat. Troufám si tvrdit, že je snažší hrát v nějakém americkém "dojáku" než něco hodnotného vymyslet. Tady je dobře vidět, co dělá davová sugesce a šílenství.
Lidské společnost často nefunguje na příliš racionálních základech - stačí se podívat, koho obdivuje mládež:-)

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Ing. Adamec Muž

Založeno: 29.04.2006, 17:44

Nemohu s vámi souhlasit. Váš omyl spatřuji v tom, že zaměňujete stejnou práci za stejný výkon. Předvedu na příkladu:

Před časem jsem šel do železářství koupit šrouby. Potřeboval jsem odbornou radu, kterou mi prodavač - muž poskytl. Během mého hovoru, ho vyrušila kolegyně, prodavačka - žena, se slovy, že je tam zákazník, který má zájem o trávní sekačku. Tedy výrobek, jehož prodej přinese firmě více peněz než několik šroubů. On se mi omluvil, že musí jít k sekačce. Zeptal jsem se prodavačky - ženy, proč to nevyřídí sama. Odpověděla - on tomu, jako chlap rozumí lépe.

Nyní jsme u jádra problému:
Oba dva jsou prodavači. Ve stejném obchodě. Na stejné pracovní pozici. Se stejnou praxí. Ve stejnou pracovní dobu. Tudíž by měli mít oba dva stejnou mzdu. Jenomže oba dva podávají rozdílný výkon !!! Chápu, že zaměstnavatel zaplatí více tomu, kdo má vyšší odbornost.

Ale dle feministických teorií je tato situace typická platová diskriminace. Protože ve všech feministických pseudo výzkumech se porovnává výše platu a pracovní zařazení.

Malý podnikatel nedělá testy´, aby objektivně zjistil a doložil odbornost. Rozhoduje se dle toho co vidí a slyší, což může být často velmi subjektivní. Proč né? To je čistě jeho věc !!! Zaměstnavatel jde do rizika, on je zodpovědný za výběr prodavačů. Když budou odcházet nespokojení zákazníci, tak zkrachuje. A stát, natož feministky mu nedají ani korunu.

Zaměstnavatel si musí hlídat náklady, aby neprodělával a obstál na konkurenčním trhu. Zájmem zaměstnavatele je získat pracovní sílu za co nejnižší cenu, ale každý z nás má svou hodnotu a za tu se prodává, takže je to svobodná dohoda.

Pokud podnikatel zjistí, že mu tam chodí zákazníci nakupovat kvůli tomu, že tam má prsatou blondýnu. Tak je to zase jenom jeho věc. I kdyby byla sebehloupější, tak jelikož zaměstnavatel rozdává své peníze, tak jí může dát kolik chce ať se to feministkám líbí nebo né. On sám umí nejlépe posoudit přínos každého ve firmě.

Jenomže tyhle obecné teorie nemůže nikdo, kdo nikdy nepodnikal pochopit. Ať si to každý chytrák a feministka, která žvaní o platové diskriminaci vyzkouší. Během několika měsíců podnikání zjistí, že platová diskriminace je nesmyslný feministický blábol. V soukromém byznysu je výsledek (vyjádřeno penězi !!!) na prvním místě. Můžete mít třeba deset doktorátů, ale těch se nenajíte.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 29.04.2006, 18:13

omlouvám se, ten příspěvek patřil sem:-)

Odpovědět na příspěvek

 

Čili abych to shrnul...

Autor: Finrod Felagund Muž

Založeno: 01.05.2006, 19:24

Předsudky bez příčiny neexistují - jak by jinak asi vznikly. Pokud existuje předsudek, že Rom krade, tak to bude asi proto, že ten dotyčný, kdo to pronesl, byl už Romy okraden. Pokud existuje předsudek, že jsou všichni Arabové teroristy, tak to asi nebude tím, že by byli mírní a hodní a že by je bylo vidět jako mírumilovné osoby, co všude rozdávají na charitu. Každému, co jeho jest - a pokud hovoříte o předsudcích o ženách, můžeme to chápat ve dvou rovinách: první - ženy byli kdysi neschopné či méně schopné (či jsou), a tak si lidé vytvářejí předsudky, kterými se společnost řídí. Druhá - ženy nejsou a nikdy nebyly neschopné a proto nemůžeme říct, že existuje předsudek.
K Vašemu citátu z Britských listů: nechci nijak urazit pana Čulíka, ale Britské listy nejsou zrovna věrohodný server, ne nadarmo se jim říká Rudé Britské Listy. A o komparaci feminismu a bolševismu už jsem tady někde psal. Co se týče mládeže, sama jste se dopustila předsudku, jehož princip jsem výše popsal, a který tolik kritizujete - nejsem sám, znám hodně lidí, kteří v patnácti poslouchali Mozarta a jejich vzor byl Napoléon Bonaparte či Andrej Bolkonskij a jejich nejoblíbenější autor byl Machiavelli nebo Adam Mickiewicz (a nebyli to Poláci). Ale já Vám za to nenadávám, neboť předsudky jsou lidem přirozené a snaha vymýtit je je snahou o popření lidské přirozenosti, což jaksi není možné, jen to ještě někteří -isté (zejména komunisté a feministky) nepochopili -- viz Aristotelés: Politika, I. kniha, Etika Níkomachova. Co se týče těchto předsudků a generalizací, velmi rád Vás odkáži na Lucia Annaea Senecu a jeho skvostné dílo O duševním klidu, a co se týče lidské povahy a racionálních základů společnosti, velmi rád Vás odkáži na Hobbese a Machiavelliho.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 01.05.2006, 19:51

V podstatě mi tu chcete říct, že předsudky mají reálný základ, jinak by neexistovaly.
Takže: protože existoval předsudek, že někteří lidé jsou spojeni s ďáblem a byli za to upalováni, asi to skutečně byli čarodějníci a čarodějnice. Protože existoval předsudek ,že Źidé jsou méněcenní, zlí a a chtějí škodit všem okolo, takže na ně byly ve středověku pořádány pogromy a za třetí říše byli skoro vyhlazeni, zřejmě na tom něco bude. A když byli černoši otroky a existoval předsudek, že nemůžou být rovnoprávnými členy společnosti, asi se opravdu k ničemu jinému než k otroctví nehodí....takhle jste to myslel?
Děkuji za Vaše odkazy - já bych Vás snad odkázala na základní sociologickou literaturu (třeba Giddens), psychologická literatura by také neuškodila....

Odpovědět na příspěvek

 

Pojala jste to poněkud nelogicky, ale nevadí:

Autor: Finrod Felagund Muž

Založeno: 01.05.2006, 20:19

Lidé ve středověku byli upalováni ne za čarodějnictví, ale za jiný názor a jiné chování. Nebyl to předsudek, nýbrž chladná politická propaganda, která způsobila udavačství a procesy byly ryze politického charakteru (likvidace odpůrců pro výstrahu společnosti), takže tady nejde o předsudek, ale o naprosto chladnokrevný kalkul jak si udržet moc.
Co se týče Německa, tam už předsudek existoval, ale ten příčinu měl: ne však v tom, že by byli Židé zlí, ale byli bohatí a především byli mnohem bohatší, než Němci, kteří na tom byli po první světové válce doslova prachbídně, pro představu Vás odkazuji na knihu E.M. Remarquea "Černý obelisk". Hitler použil dvojí typ rétoriky, přičemž Židů se týkal jen ten první - oni mají, vy ne, oni jsou bohatí, vy ne, oni mají váš majetek neprávem, mají víc, než vy, a proto jsou zlí. Čili původ téměř veškerých předsudků o Židech je to, že Židé jsou schopní obchodníci a tudíž jsou bohatí. A to budí závist a nemá to daleko ke konspiračním teoriím, které "logicky" tvrdí, že pokud mají peníze, mají i moc - a protože moc peněz je nepřímá, máme z toho hned Protokoly sionských mudrců. A co se týče černochů a jiných otroků, precedens byl velmi jasný: my jsme byli silnější, my jsme je porazili a proto jsme lepší než oni - oni své kvality neprokázali (nebojovali a nebyli nám rovni) a proto nejsou rovnoprávní a jejich přirozenost je otroctví. To neříkám za sebe, já si tohle nemyslím a absolutně s tím nesouhlasím, ale takhle uvažuje člověk, který je tohoto názoru. Respektive takhle podle mého vznikl ten předsudek. Kdyby černoši v Africe tehdy proti bělochům bojovali aspoň jako Indiáni, tak se do otroctví podle mého vůbec nedostanou. Možná by skončili (respektive vysoce pravděpodobně) v rezervacích jako Indiáni, ale nešli by do otroctví. Mimochodem - už Aristotelés (a velmi správně) řekl, že lidé se podle jistého kritéria dělí v zásadě na dvě skupiny: ty, kteří jsou podle své přirozenosti pány a mají vydávat rozkazy (a umějí to), a ti, kteří nedisponují tím uměním a nejsou od své přirozenosti samostatní a kteří potřebují rozkazy přijímat, jinak jejich život není dobře naplňován, tak tyto lidi označil jako otroky. Tuším, že dnes se jim říká sociálně slabší občané.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 01.05.2006, 20:50

Ještě krátce co se týče toho středověku - mnoho lidí tenkrát skutečně věřilo, že jsou lidé spojení s ďáblem...samozřejmě tam politika a touha po majetku hrála také velkou roli....
To samé se dá říct o ženách, někteří skutečně věří, že jsou ženy neschopné, jiní se neradi vzdávají svých výhod, které by skutečným zrovnoprávněním žen ztratili - "mužnost" je dones svým způsobem považována za exkluzivní záležitost a (někteří) muži si své pozice žárlivě brání - už to, že mají ženy stejná práva podle zákona je pro muže nevýhodné - nemohou svým ženám doma s požehnáním úřadů poroučet, ženy jim mohou konkurovat na trhu práce nebo třeba při přijímačkách na VŠ, tak se alespoň snaží šířit předsudky, které ženy brzdí - a to se neprojevuje až v dospělosti v konkurenčním boji, ale už "od kolébky", kdy jsou děvčata od malička jinak vychovávána než chlapci - přičemž kluci jsou vedeni právě k těm vlastnostem, které v dnešní společnosti potřebujeme k úspěchu - asertivita, ovládání citů atd...
Jinak tu až příliš suverénně máváte se slovem "přirozenost". Jak už jsem psala je to věc ošidná. Na to, kdo bude pán a kdo kmán má vliv mnoho věcí. Také bych řekla, že lidi se z tohoto hlediska dělí na více než dvě skupiny - většina je tak nějak uprostřed. Ve společnosti hrajeme mnoho rolí - v některých jsme spíše nadřízení v jiných podřízení....Možná byste se mohl zaměřit i na jiné autory než na Aristotela. Moderní sociologická literatura dobře ukazuje, jak je realita konstruovaná, o čemž neměl Aristoteles ani páru.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ad.. Muž

Založeno: 01.05.2006, 21:27

Značně přmoudřelá feministka.

Odpovědět na příspěvek

 

Někdo, kdo naznačuje, že Aristotelés je debil

Autor: Finrod Felagund Muž

Založeno: 01.05.2006, 21:30

mi po pravdě řečeno nestojí za diskusi. Zajímavé je, že velikány jako Aristotela, Démokrita, Platóna, Sókrata, Cicerona či Machiavelliho zná takřka každý, zatímco ty moderní úžasné sociology nezná skoro nikdo (vyjma sociologů samotných) - kdyby u nás nepřednášel jeden semestr úvod do sociologie profesor Miloslav Petrusek, tak bych neznal sociologa žádného. A po pravdě řečeno - na ty přednášky jsem chodil hlavně kvůli přednášejícímu, protože jeho přednášky byly vždy vynikající; jejich náplň mi však moc neřekl, k sociologii zrovna blízko nemám...

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 01.05.2006, 22:08

Já netvrdím, že Aristoteles je debil - jen pro mě prostě není modla...filozofové, které tady jmenujete měli bezpochyby zajímavé myšlenky, což ovšem neznamená, že měli ve všem pravdu....
A to, že tyhle pány zná (skoro) každý a moderní sociální vědce skoro nikdo, ještě neznamená, že současné teorie jsou horší. Po dlouhou dobu prostě patří do klasického vzdělání. Kolik zná průměrný člověk současných vědců obecně? Myslíte, že by v nějakém kvízu lidi vysypali třeba jména lidí, kteří se aktuálně věnují kvantové fyzice? Asi by jim to moc nešlo...ale na Newtona si vzpomene kdekdo...Možná musí být člověk dostatečně dlouhou dobu po smrti, aby se o něm učilo, možná je tu problém v osnovách - filozofie se tradičně vyučuje, o sociologii se jen tak letmo zavadí ...

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ad.. Muž

Založeno: 01.05.2006, 22:20

Spíš jde o to, že jejich elaboráty jsou nahony vzdáleny realitě. Nicméně tyto bludy slouží k odůvodnění neodůvodnitelného, totiž zcestných femonacistických blábolů.

Odpovědět na příspěvek

 

No, já studuji politologii

Autor: Finrod Felagund Muž

Založeno: 01.05.2006, 22:31

a většinou, když politolog či někdo, kdo se tomu věnuje (zatím politologem nejsem), řekne hezky vědecky, odborně a podloženě feministce, tak je nezřídka nazván šovinistou, nebo rovnou fašistou... Ono to bude asi tím, že u nás jsou mezi všemi přednášejícími co tak vím 4 ženy.... :))) a studenti jsou také ze dvou třetin muži, což je u humanitních oborů nepříliš časté.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 01.05.2006, 22:58

Řekla bych, že i já znám ze školy vědecké argumenty - něco jsem se tu snažila už nastínit...
politologie má pouze jedno paradigma? asi ne...A není náhodou pro politologa znalost sociologie dost podstatná? Já sice politologii nestuduji, ale mám dojem, že musí být v určitém ohledu se sociologií dost příbuzná...vždyť by měla zkoumat společenské mechanismy co se politiky a moci týče, ne?...řekla bych, že se ten předmět studia dost překrývá...a sociologie mi v žádném případě nepřijde šovinistická - převážně naopak - v otázkách genderu, kterými se zabývá, je to více než patrné...

Odpovědět na příspěvek

 

Mluvte česky, prosím

Autor: Finrod Felagund Muž

Založeno: 02.05.2006, 00:49

"...v otázkách pohlaví, kterými se zabývá,...."

A co se týče sociologie, používáme sociologickou metodologii jak provádět průzkumy, nicméně používáme k tomu narozdíl od sociologie poměrně rozsáhlý matematický aparát, například... Jinak opatrně, prosím, na slovo šovinismus, přirovnáváte se, pokud jím někoho častujete (není to tento případ) tak k bolševikům a nacistům, neboť tito většinou takhle označovali své oponenty.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Někdo, kdo naznačuje, že Aristotelés je debil

Autor: biss Žena

Založeno: 23.07.2007, 16:29

To se ani nedivím, zjevně na adu nestačíte.

Odpovědět na příspěvek

 

Finrode,

Autor: Alizon Muž

Založeno: 03.05.2006, 01:11

s předsudky je to velice ošemetná věc. Souhlasím s Adou, i já jsem si to, co jste psal, vyložila tak, že "není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu". S čímž nesouhlasím. Jistě, že můžeme brát předsudky za vlastní (a mnoho lidí to bohužel činí), ale dle mého názoru je povinností myslícího člověka srovnávat to, co mu bylo vštěpováno, s realitou a pokud je skutečně myslící (a cítící), občas je nucen své stanovisko dost zásadně přehodnotit.

V čem jsou předsudky nebezpečné? Třeba v tom, že pokud vám bude někdo od malička opakovat třeba, že je pro chlapa ostuda vozit mimino v kočárku a vůbec se s ním ukazovat na veřejnosti, tak pokud budete slabší povaha, tak to vezmete za své a třeba se ochudíte o zážitky, které jsou jedinečné a neopakovatelné. Nebo se vzepřete, řeknete si "a vlastně proč ne, já mám chuť to udělat", a v netolerantním okolí si třeba vysloužíte přezdívku bábovky a podpantofláka.

Úmyslně uvádím něco, co je dneska už naprosto běžné a nepozastavuje se nad tím (aspoň ve větších městech) skoro nikdo.

Nebo pokud mně bude někdo od malička dávat na hraní JEN panenky a nebude připouštět možnost, že by mě třeba mohla zajímat i autíčka a stavebnice, a bude mě bez ohledu na moje výrazné technické nadání (kdybych ho měla, jako že nemám, je to jen příklad) směrovat třeba na rodinnou školu, tak se buď poddám konvenci a budu dělat něco, co mě nebaví a pro co nemám talent, nebo si prosadím technickou profesi, ale bude mě to stát mnohem víc sil.

Chápete, jak to myslím? V obou případech by se jednalo o předsudky zcela nesmyslné, ničemu nepomáhající, kterými by nám nemyslící lidé jen zbytečně ztrpčili život.

Odpovědět na příspěvek

 

Slabost

Autor: Zdeno Muž

Založeno: 03.05.2006, 09:57

V tom, co říkáte, Alizon, je podle mě rozhodující ta slabost jednotlivce, který podléhá tlaku okolí. Ten tlak totiž nelze vymýtit, i když feministky a jiné skupiny lidí by (pro sebe) svět nejraději vypolstrovaly. Jenže každý má svoje zájmy, legitimní i nelegitimní, a trpí třeba i nějakými předsudky. Je fajn, když se proti předsudkům a nelegitimním zájmům bojuje jakýmkoliv rozumným a legitimním způsobem. Nechci se pouštět do naivních úvah o tom, zda se svět díky tomu nějak zlepšuje, o tom mám dost pochybnosti. Každopádně z hlediska jednotlivého člověka je jedinou opravdu účinnou cestou získat sebevědomí a "rovnováhu". Mimo jiné to znamená poznat příčiny své slabosti a podléhání tlaku okolí. Tady si musíme vzít na pomoc psychologii, sociologii (na kterou se odvolávají feministky málem jako na jedinou vědu).

Odpovědět na příspěvek

 

Zdeno,

Autor: Alizon Muž

Založeno: 03.05.2006, 12:57

souhlasím, ale lze ho zmírnit (samozřejmě rozumným a legitimním způsobem). Třeba vlastním příkladem, a k tomu, a v tom s Vámi taky souhlasím, je třeba začít od sebe a zjistit příčiny, proč tlaku okolí podléháme.

A taky ten tlak nesmí být moc silný (žena, která se chtěla stát v předminulém století třeba lékařkou, musela překonávat překážky, o kterých se tehdejším mužům ani nesnilo, o dvě stě let dřív to bylo prakticky nemožné). Ale zaplaťpánbůh si myslím, že dneska o takovéhle síle tlaku v našich zeměpisných šířkách už zdaleka nejde.

MMCH z pár knih českých feministek, které jsem četla, jsem nabyla dojmu, že u kořene jejich militantního postoje stály především jejich vlastní předsudky (že je třeba se do určitého věku vdát a mít děti, že je jejich povinností zapomenout na vlastní ambice a dělat servis muži). Tato situace jim nevyhovovala, ale nedokázaly se tomu tlaku vzepřít a nějak to průběžně řešit, pokud by to ovšem se špatně zvoleným partnerem vůbec šlo.

Odpovědět na příspěvek

 

Napsal jsem blbě poslední větu

Autor: Zdeno Muž

Založeno: 03.05.2006, 20:53

Docela trapně mi vypadlo důležité slovíčko: poslední věta mého předchozího příspěvku měla znít "Tady si musíme vzít na pomoc psychologii, NE sociologii (na kterou se odvolávají feministky málem jako na jedinou vědu)".

Jeden ze základních feministických textů, Vlastní pokoj od V. Woolfové, líčí životopis fiktivní Shakespearovy sestry (ženy se stejným literárním talentem jako W.Sh., ale naprosto zmařeným kvůli tehdejšímu postavení žen). Váš historický příklad s lékařkou je podobný a nepochybně pravdivý. Vy to ovšem uvádíte v jiném kontextu než to dělají feministky a beru to. Obvykle mám ale potřebu na takový "nezpochybnitelný&qu
ot; příklad namítnout, že v minulosti bylo i s muži nakládáno mnohem hůř než dnes, že ve feudálních společnostech si jen výjimečně někdo mohl zvolit povolání a ovlivnit svou životní cestu, a že příklad Shakespearovy sestry je - v doslovném smyslu - jen polopravda. Výmluvná ukázka: Woolfová ve Vlastním pokoji vyjadřuje závist nad tím, že její "kolega" L.N. Tolstoj mohl cestovat po světě a sbírat zkušenosti pro své romány. Jakožto muž byl totiž příslušníkem ruské carské armády. To je úplně skandální zaslepenost: Jen máloco tehdy mohlo být větším zotročením mužů, než bojovat v carské armádě.

Z některých feministických textů mám stejný dojem jako vy. Podle mě to sedí např. na Alexandru Berkovou, viz její rozhovor v knize O čem sní ženy 1 od Olgy Sommerové (na tu to vlastně sedí také).

Ještě se mi nestalo, abych z projevů nějaké feministky (ale to se týká i příslušníků a vyznavačů jiných hnutí, směrů a věr) nebo z osobního kontaktu s ní nabyl dojmu, že jde o vyrovnanou osobnost. Některé jsou pokleslé, ošklivé a vysloveně neženské, jiné naopak chytré, vzdělané a přitažlivé, ale vždycky mám pocit, že si tou příslušností k "pokrokovému" směru a "zlepšováním světa" snaží něco léčit. Jestliže se společenské tlaky zmírňují, alespoň během našich novodobých dějin, vidím v tom spíš důsledek toho, jak se v západní kultuře víc a víc prosazuje respekt k individualitě člověka. Ale troufám si říct, že za to nemohou nějaká hnutí, nýbrž technický pokrok a rozvoj průmyslu. Feminismus a jemu podobné směry se na této dějinné vlně spíš vezou a parazitují.

Odpovědět na příspěvek

 

Re muži v dějinách...

Autor: Alizon Muž

Založeno: 03.05.2006, 21:32

... také jsem už o tom uvažovala a dospěla k obdobnému závěru. Stejně jako bylo v minulosti nepochybně zmařeno (tj. nerozvinuto) hodně ženských talentů, s pravděpodobností hraničící téměř s jistotou ;o)) tomu tak bylo i u mužů. Mohl jste mít geniální nadání třeba na matematiku, ale pokud jste se narodil třeba jako nevolník a pokud jste neměl z pr..., ehm, z pekla kliku a nevšiml si vás nějaký mecenáš, tak jste měl celý život co dělat, abyste se uživil těžkou prací, a váš talent šel do háje. A na to by se taky nemělo zapomínat, pokud chceme být objektivní.

A ženy, pokud chtěly mít děti a nebyly ze zámožné rodiny, se musely sakra víc ohánět než my dneska, když se pralo na valše, topilo v kamnech a voda se nosila z kašny. Třeba Božena Němcová byla opravdu velmi výjimečná osobnost a prosadila se i navzdory tomuhle všemu, ovšem pravděpodobně si tím výrazně ukrátila život a navíc byla ve společnosti za černou ovci. Takže i s tím technickým pokrokem s Vámi souhlasím. Navíc za obou světových válek, když byli muži na frontě, musely ženy chca nechca zastat i jejich práce, a světe div se - ono to šlo. Takže naše dnešní relativní svoboda vznikla z kombinace takové děsivě negativní skutečnosti, jako je válka, a z technického pokroku.

Do jaké míry se o to zasloužilo i feministické hnutí, si netroufám tvrdit - nic moc toho o něm nevím. Ale u českých feministek, od kterých jsem aspoň sem tam něco četla (hlavně p. Sommerová) jsem nabyla dojmu, že právě ony v podstatě zastávají genderové stereotypy více, než samotní muži, což mne dosti překvapilo a troufám si říci, že zklamalo.

Odpovědět na příspěvek

 

Mně taky

Autor: Zdeno Muž

Založeno: 04.05.2006, 09:23

Pod všechno co jste řekla, se můžu podepsat. Z českých feministek mám tentýž pocit, a taky z těch několika cizích, s jejichž texty a uměleckými díly jsem se seznámil. Úplně na počátku mého bližšího poznávání feminismu byl ale osobní vztah s kamarádkou, která se hodně zajímala o feminismus a o genderovou problematiku, a která mě lidsky velmi zklamala právě ve svých postojích k opačnému pohlaví, tedy i ke mně :-(. To je ovšem jiný příběh.

Sommerová je podle mě už hodně pokleslá - ne jako filmová dokumentaristka, ale jako feministka. Mám pocit, že se hrozně podbízí ženám jakožto potenciálním divačkám svých filmů a čtenářkám svých knih. A úplně v tom ztratila soudnost. Jsou i chytřejší feministky, třeba historička Darina Martykánová - publikovala několik obsáhlých článků na www.blisty.cz, lze si to tam snadno najít. Ale navzdory její nepochybné chytrosti a zběhlosti v problematice i tam je hodně cítit to nezdravé a předsudečné jádro feministických postojů.

Odpovědět na příspěvek

 

konečně

Autor: Aja Žena

Založeno: 13.09.2006, 17:32

Konečně názor, který stojí na realistickém pohledu na svět. Už mně bylo poněkud nevolno z těch ostatních. Mám dojem, že sem píší především hodně zamindrákování jedinci, kteří by se měli obrátit na odborníky s prosbou o pomoc. A to mám na mysli jedince bez ohledu na pohlaví či sexuální orientaci. Mimochodem, kam Váš Svaz mužů zařazuje homosexuální jedince?

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 29.04.2006, 18:12

Odpovědí: 10

Většina lidí neprodává sekačky, že? Ale rozdíly existují i na jiných pozicích. V podniku, kde absolventi VŠE řeší ekonomické záležitosti, není asi běžné, že žena klientovi řekne, že tomu jako žena nerozumí a ať jde radši za kolegou - mužem.
Ale i u té sekačky se dá za situací najít něco víc než pouhý zákon trhu - ale na to je třeba jít hlouběji. Většina žen nemá motivaci rozumět věcem, jako jsou sekačky, od malička byly vedeny k tomu, že to není pro ně, ale pro muže...atd. - i takový dopad mají předsudky.
Zaměstnavatel
, který nechce zaměstnat ženu se může řídit faktory, které jsou způsobeny kulturou - obava, že žena půjde na rodičovskou dovolenou, že bude doma s nemocným dítětem, že nebude moci dělat přesčasy, protože má spoustu práce v domácnosti - na základě toho jsou zaměstnavatelé ženu méně často ochotni zaměstnat a nebo jí dají nižší plat - a bludný kruh se může točit dál - protože žena má nižší plat, bude to ona, kdo zůstane s dítětem doma...atd...atd...
to už není "obyčejná" volná ruka trhu, ale věci, které fungují na základě jiných mechanismů - tradice, předsudky, výchova...
k tomu napomáhají i obecné stereotypy o ženách - viz. velká prsa + blond vlasy = nízká inteligence - ale tyhle charakteristiky spolu přece vůbec nesouvisí, nebo myslíte, že ano?

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Adamec Muž

Založeno: 29.04.2006, 20:50

Opět mě přesvědčujete o tom, že ženy jsou z jiné planety. Vy jste snad vůbec nepochopila o čem je můj příspěvek. Nebo nechcete, jelikož jste naprosto zaslepená feministka.

Co to je za nesmyslný argument, že většina žen nemá motivaci rozumět sekačkám? Vy snad chcete říci, že díky tomu, že si holky za mlada hrály s panenkami, tak nejsou technické typy, proto musí dneska za to muži zaplatit. V postatě mi říkáte, že výchova způsobila to, že ženy jsou neschopné. Vaše argumenty jsou do nebe volající hloupost. Podívejte se na statistiku v pravém sloupci. Stejnou hloupost jako vy, že žena a muž jsou stejní, si myslí pouhých 8,3%.

Je zbytečné zde mluvit o vědeckých výzkumech, které naprosto jednoznačně dokazují, že rozdílnost dispozic mužů a žen je dána geneticky. (V některých disciplínách jsou ženy lepší než muži, v jiných je to obráceně). Tak jako celoživotně slepému nevysvětlíte, jak vypadá modrá, tak vám nevysvětlím co jsou to vědecké poznatky.

Pevně doufám, že nejste absolventka VŠE. Protože, jestli nerozumíte volnému trhu, tak vraťte diplom.

Jestli se neumíte domluvit s partnerem na rozdělení domácích prací a potřebujete na to zákon, jako dámy z politické Strany Rovnost šancí, tak vám doporučím rychle se s ním rozveďte. Vám není pomoci.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 29.04.2006, 22:30

Nejdříve k té statistice - také mě zaujala...dlouhou dobu tam stabilně byla odpověď ANO asi 25% a pak najednou během krátké chvíle klesla na 8,3%...nechci tím nic naznačovat, to jen tak na okraj:-)
Jinak pokud se týče vědeckých výzkumů, tak to není tak jednoznačné, jak to tady prezentujete. Hledáte lineární vztah, tam, kde být nemůže - mezi biologií a konkrétním chováním je dost silná vrstva kultury, jsou vědecké disciplíny (např. sociologie), které se právě tím zabývají.
Otázka lidské přirozenosti je tak složitá, že bych jí tady nerada moc rozmazávala - ono máte různé kultury, různé doby a hlavně podstatné rozdíly mezi jedinci, které prostě nejde zaškatulkovat...zobecňova
t na muže a ženy mi přijde přinejmenším odvážné.
Socializaci bych nepodceńovala, tvoří důležitou součást našeho života. Ženy nejsou výchovou neschopné - jsou prostě vedeny k jiným věcem než muži (a mezi to sekačky nepatří). Ale to je ta tradiční varianta. Doba se mění - schémata se sice drží celkem pevně, byla tu s námi opravdu dlouho, ale nic už není tak rigidní jako dříve. Muži se dnes stávají více citlivými a ženy zas více asertivními....odkazy na biologii jsou dost zrádné - v 19. století sloužily údajné vědecké pravdy k ospravedlnění podřízeného postavení žen ve společnosti nebo třeba k zamezení přístupu žen ke vzdělání.
Kdo tu něco nepochopil, jste obávám se Vy, protože jste nereagoval na jádro mého příspěvku - který ani nebyl feministicky zabarvený - jen jsem poznamenala, že cena práce se nutně neodvíjí od její skutečné hodnoty nebo počtu lidí, kteří jí jsou schopni vykonávat, ale od hodnoty, kterou jí přisuzují lidé žijící v dané společnosti. (to byl ten příklad vědci - herci). VŠE nemám, ale troufám si tvrdit, že neomezeně volná ruka trhu je sci-fi.
K Vašemu poslednímu odstavci, kde napadáte mojí osobu, bych se nejraději nevyjadřovala, protože je to laciná podpásovka typu: "feministky jsou škaredé a nikdo je nechce". Ale budiž: stranu Rovnost šancí nevolím a manžela nemám (ne, že by mě nikdo nechtěl, ale jsem na to jaksi příliš mladá).

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Adamec Muž

Založeno: 01.05.2006, 23:42

Překvapuje mě, jak pevně stojíte za svým přesvědčením, že žena a muž jedno jsou. Zajímalo by mě jestli se tato teorie učí na genderových katedrách nebo odkud pochází ?

Já samozřejmě své tvrzení o různosti pohlaví neumím nevyvratitelně dokázat. Stejně tak zastánci Darwinovy teorie nemohou dokázat, že lidé pochází z opic, že našimi prapraprapředchůdci možná byly pouhé bakterie. Věřící vědí, že Bůh vše stvořil za 6 dní a diskutovat s nimi o tom nemá cenu. Jejich víra v křesťanské učení je silnější než jakýkoliv ateistický důkaz. Stejné je to ve vašem případě. Vaše víra je tak silná, že odmítáte demagogicky jakékoliv vědecké teorie. Zřejmě se nacházíte pod silnou vrtstvou kultury, že už nevidíte kolem sebe. Hormony možná můžete kulturou krotit, ale jejich vytváření nezabráníte. Testosteron bude mít stejně poslední slovo, i kdyby se všichni sociologové tvářili, že neexistuje. Tohle je však na jinou diskuzi.

Píšete, že jsem na něco nereagoval, nějak mi utekla nit na co jsem měl reagovat. ???

Co se týká teorie, že cena práce se nutně neodvíjí od její skutečné hodnoty nebo počtu lidí, kteří jí jsou schopni vykonávat, ale od hodnoty, kterou jí přisuzují lidé žijící v dané společnosti, tak s tím souhlasím a pod to se vám podepíšu.

Debatu o volném trhu nemá cenu také rozvádět. Dokud jste nikdy nepodnikala, tak si nemáme co říci. To neberte osobně a není to míněno jako urážka. To je stejné, jako kdybych já něco vyprávěl o porodních bolestech - každá matka by se mi vysmála.
Mohu vám říci, že pokud budete rozhodovat o svých penězích (nemám na mysli velké nadnárodní firmy), tak vás bude velmi zajímat, kde můžete ušetřit. Mzdy jsou vždycky hodně bolestivá položka. Proto spousty podnikatelů překoná v sobě xenofobní předsudky a zaměstná cizince za nižší ceny než tuzemce.

Hodnota pracovní síly je dnes smluvní, takže za kolik se prodáte je vaše rozhodnutí. Svou cenu stanovujete sama. Jestli má kolega Karel 4x vyšší plat, tak je to jeho zásluha, že dokáže tak dobře sám sebe prodat. Dostáváme se opět na začátek kruhu. Stěžuje si vždycky jenom neschopný a vinu hledá všude jinde než v sobě.

Až budete jednou řídit lidi, tak zjistíte, že nejvíce si na všechno stěžují ti, co umějí nejmíň (bez ohledu na pohlaví).

Odpovědět na příspěvek

 

Sekačky...

Autor: TMF Muž

Založeno: 30.04.2006, 11:09

Proč většina žen nemá motivaci rozumět věcem, jako jsou sekačky? Tady ale nejde jen o sekačky, ale i o jiné obory a jiné činnosti. Když to vezmu od školy - většina holek spíš tíhne k tomu se látku našrotit, než pochopit souvislosti. Výchovou to nebude, protože doma se od nich chce právě to - učit se od jednoduššího ke složitějšímu, vuyžívat dříve nabyté znalosti k pochopení těch nových. Nevím, asi ženy mají tak uspořádaný mozek, že je pro ně jednodušší si zapamatovat text, než si z předchozích vědomostí odvodit nové poznatky. A tyhle zkušenosti mám jak ze školních let tak i ze zaměstnání. Žena má většinou zájem udělat přesně to co se jí řekne (a pokud je výsledek její práce nepoužitelný, tak vysvětlí, že jí byla zadána práce takto, a že jí nikdo neřekl, jak to lze udělat jinak) a to co má v popisu práce (nebo ve škole to, co se učí), ale už neprojeví moc iniciativy k tomu, aby udělala něco navíc. K přesčasům - ženy většinou nemají zájem zůstat v zaměstnání přesčas. A kolikrát nejsou vdané a nejsou ani svobodné matky. Pokud už je vyjímečná situace, že musí něco vyřešit po pracovní době, snaží se to hodit na někoho jiného. A dovedou to tak podat, že to raději vyřídí, jen aby od ní měl pokoj.
Samozřejmě to neplatí úplně na 100 %, podobně jsou na tom i někteří muži, ale co mám zkušenosti, tak ženy v tom silně převažují.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 30.04.2006, 15:33

Každý asi vidí to, co chce vidět...nebo fakt nevím...protože při představě učení látky nazpaměť se mi ježí vlasy hrůzou na hlavě...a pochybuju, že jsem taková výjimka - u nás ve třídě bylo několik dost chytrých holek - a kouzlo bylo v tom, že se moc neučily, pak tam bylo několik těch, co se taky neučily a už jim to tak nešlo...a samozřejmě i několik šprtek - prostě od každého něco...a to se týká několika škol, kterými jsem v průběhu života prošla.
Tohle je další seteretyp, který se traduje, aby znevažoval schopnosti žen - podle této logiky má holka dobré známky, protože se šprtá a kluk, protože je inteligentní....ale to je nesmysl.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 30.04.2006, 15:35

Už koktám z tý zimy:-)....stereotyp sem chtěla říct:-)

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: abc Muž

Založeno: 02.05.2006, 09:05

To Vaše koktání spíš bude způsobeno femonacistickou omezeností Vašeho pohledu na svět.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: TMF Muž

Založeno: 01.05.2006, 21:50

Já neznevažoval schopnosti žen. Jen jsem popisoval svou zkušenost ze školy a ze zaměstnání. Prostě je to tak. Je přece plno úspěšných žen. Někde více uspěje (a má zájem tam dělat) žena, někde muž. A určitě v tom má prsty způsob myšlení a vůbec rozdílná činnost mozku. Četl jsem dokonce nějaké články, kde bylo vysvětlováno, že mužský a ženský mozek funguje rozdílně (ale určitě tam nebylo uvedeno, že je díky tomu jedno pohlaví nad druhým).

Odpovědět na příspěvek

 

Re:

Autor: biss Žena

Založeno: 23.07.2007, 16:45

Byly ty články v Redhotu?

Odpovědět na příspěvek

 

Zčásti ze stejného důvodu

Autor: Alizon Muž

Založeno: 03.05.2006, 00:48

proč řada mužů nemá motivaci naučit se domácím pracem ;o))

Protože jsou v řadě případů pardonovány/i svým okolím (ve stylu proč bys měla umět rozumět sekačkám, když jsi holka, to je pro chlapy/versus proč by sis měl umět uvařit a vyprat, když jsi chlap, to jsou ženské práce). A pokud je někdo líný, naprosto mu to tak vyhovuje a ještě toho zneužívá.

Já s takovým přístupem hluboce, ale skutečně hluboce ;o)) nesouhlasím. Tvrdím, že bychom měli z rodiny dostat základ sebeobsluhy a že když už vezmeme nějaké místo, měli bychom se snažit, abychom dostáli požadavkům, které jsou tam na nás kladeny. I s tím, že budeme občas donuceni k něčemu, co nám bude nepříjemné.

Jinými slovy: když ženská prodává v obchodě sekačky, tak je prostě nemyslitelné, aby řekla, že tomu nerozumí, PROTOŽE JE ŽENSKÁ. To je laciná výmluva a já osobně jakožto zastánce rovnoprávnosti bych za to střílela. Uznávám, když zavolá kolegu, protože on se v sekačkách vyzná líp, pokud ona bude zase odbornice třeba na motorové pily. Ale o těch sekačkách by taky měla něco vědět.

Stejně tak, jako se někteří pánové CHLUBÍ (sic!) že neumí uvařit ani vajíčko a nevědí, jak zapnout pračku. To není žádná frajeřina, je to pro mě, jako by se chlubil, že si neumí sám utřít zadek. Doma ať se pro mě za mě dohodnou, že to bude dělat manželka, ale není přece myslitelné být na ní takhle závislý. Naštěstí takových pánů ubývá.

Takže: jsem zastáncem toho, nikoho při výchově ani v práci nepardonovat z jeho běžných povinností z důvodů jeho pohlaví (něco jiného asi bude, když nenechám těhotnou ženskou stěhovat nábytek) a popřípadě nechat každou/každého, ať se v tom vymáchá.

Odpovědět na příspěvek

 

Ach pane Inženýre:-D

Autor: Pepa Muž

Založeno: 30.04.2006, 02:35

Odpovědí: 0

Nechci s Vámi polemizovat o ruzné výkonnosti mužů či žen, kterou jste rěšil v tomto článku, ales tou rovnou příležitostí si snad děláte prd*el ?? Vy podnikáte? Jestli ano tak asi bez zaměstnanců. Každý podnikatel když přijímá ženu minimálnš v duchu ( jakkoli jinak je to už nezákonné) řeší její rodinné poměry. Pokud mu totiž v nedlouhé době otěhotní musí řešit potencionálně velice nepříjemnou personální záležitost. Musí najít jiného pracovníka ja její místo, ovšem jen na dobu určitou. Ale ne zas tak krátkou aby se v tom tta osoba nenaučila dobře chodit, když pak třeba předčí onu maminku je to velké dilema. A když se třeba podíváte na absolventky VŠ, který vyjdou ze školy a a tricítka se jistě blíží, nemají zas tak moc času nazbyt. Ty co si nejprve udělají po škole nšjakou praxi, připraví zaměstnavateli výše popisovaný zážitek. Ty co si nejdříve pořídí rodinu jdou s kůží na trh tak po třicítce.Připadá Vám to perspektivní?...Babo raď

Co se týče sekaček, je vždy lepší když při servisu zákazníkovi poskytnete kolegu který je s onom hledisku zdatnější, na pohlaví nehledě.Vy zas můžete vědět víc o šroubcích a mít větší prsa a bude z vás úderný tým.;-)

pro -ada-:to s tšma sekačkama je škoda. Je to zajímavější než kosmopolitam a obreafujete se u toho víc než v salonu nebo při kvokání z okna.A když to naučíte dceru vybere si sama ten nejpelší stroj bez otravování úchyláků

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: TMF Muž

Založeno: 30.04.2006, 12:33

Odpovědí: 4

Neviditelná ruka trhu a další podobná prohlášení je velice omšelé zaklínadlo zastánců Modré šance. Ale v tomhle státě při všeobecně známé špatné vymahatelnosti práva je všemocnost trhu hodně pokřivená.
O platové disproporci mezi ženami a muži vykonávajícími stejnou práci bylo již zveřejněno plno statistických údajů. Takže na tom něco bude, i když se říká, že statistika je přesné vyjádření nepřesných čísel.
Já sám toto nemůžu potvrdit ani vyvrátit - platy jsou tajné, takže nevím kolik bere/bral jiný muž či žena na stejné pozici, natož abych tohle věděl o platech na jiných pozicích ve firmě nebo dokonce v jiných firmách v regionu.
Pokud někdo bude operovat tím, že druhý má vyšší plat, může dojít k tomu, že mi nic nepřidají, ale tomu druhému plat sníží (nic nezíská, ale možná bude mít dobrý pocit z toho, že sousedovi chcípla koza, když on/ona žádnou nemá), nebo dokonce může dostat výpověď, protože získal tajnou firemní informaci, ke které nemá mít přístup.
A to mi připadá, že feministky jedou i na tuto notu - nechci žádnou kozu, ale chci, aby sousedovi chcípla.
Ze svých zkušeností můžu potvrdit, že žena většinou nedá firmě to samé jako muž (ochota zůstat přesčas, naučit se něco nového, udělat něco navíc nad rámec povinností, ochota vyjet na služební cestu atd.). Říkám většinou, protože existují výjimky jak na straně žen tak na straně mužů. Ale je to jen má zkušenost z firem, ve kterých jsem pracoval/pracuji.

Odpovědět na příspěvek

 

Dodatek

Autor: TMF Muž

Založeno: 30.04.2006, 12:37

To o přínosu žen firmě platí i o svobodných ženách bez závaků, takže nelze říct "jo, ona je nucena mužem být u dětí, uklízet a vařit".

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 30.04.2006, 15:23

Já nechci, aby sousedovi něco chcípalo - chci slušný plat, což je snad logické:-)

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: TMF Muž

Založeno: 01.05.2006, 21:52

Ale to chce snad každý, ne? A je jedno jestli je to muž nebo žena...

Odpovědět na příspěvek

 

S vyššími platy

Autor: Alizon Muž

Založeno: 30.04.2006, 22:00

je to velice těžké, protože teoreticky jsou to v soukromých firmách skutečně tajné informace a tak tím nemůžete operovat.

Můj konkrétní příklad: nastoupila jsem do firmy, kde na totožné pozici pracoval kolega, dejme tomu Karel. Můj nástupní plat byl samozřejmě - a plným právem - nižší než jeho. Byl zkušenější než já, pracoval rychleji a podával takový výkon, který byl z hlediska firemní kultury žádoucí. Tomu všemu já jsem se musela teprve učit, takže bylo v pořádku, že měl víc, než já.

Za pět let byla situace odlišná. Karel podával stále solidní výkon, občas sice nebyl tak rychlý, jak bylo potřeba, ale byl velice precizní. Byly ovšem některé práce, které vykonávat odmítal (ač je měl teoreticky v popisu práce), protože to pro něj bylo příliš složité. Já jsem se mezitím zaučila, takže jsem byla schopná pracovat s dostačující precizností, ale když to byla potřeba, tak i rychle. Pokud jde o uvedené "nepříjemné" práce, byly pro mne také složité, ale řekla jsem si, že by přece nebylo fér se na to vymlouvat, a že je to koneckonců svým způsobem výzva. Takže já jsem je ochotná dělat byla, a časem jsem se to docela slušně naučila. Navíc jsem mohla uplatnit ještě část kvalifikace, kterou jsem měla navíc, a na kterou by si firma jinak musela najmout externistu. Naše ochota dělat přesčasy byla srovnatelná.

Přesto měl Karel po těch pěti letech řádově dvakrát vyšší plat, než já (prozradil mi to, ač se to nemělo, vycházeli jsme spolu vcelku dobře.)

Teoreticky bych tedy byla ideální číslo do statistiky o nižších platech žen oproti mužům - stejná pozice, vyšší výkon, nižší plat.

Prakticky to ovšem vypadalo trochu jinak: Když byl přijímán Karel, firmě se dařilo a každoročně zvyšovala platy o dost velké procento. V době mého příchodu firma začínala stagnovat a navyšování platu logicky tak vysoké nebylo.
Když jsem se dověděla, že má Karel vyšší plat, samozřejmě mě napadlo, že chci taky a že si to zasloužím.. Ale bylo možné toho dosáhnout, a když, tak za jakou cenu? Pravděpodobně bych musela jít za nadřízenými a argumentovat, že odvádím lepší práci, než Karel (byla to pravda, ale tím bych ho shodila) a že chci mít aspoň tolik jako on (tím bych ho zase shodila, protože by se šéf nejspíš zajímal, jak to vím).

Suma sumárum - usoudila jsem, že za tuhle cenu to nejsem schopná udělat, a neudělala jsem to.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: abc Muž

Založeno: 30.04.2006, 20:51

Odpovědí: 7

Je to stále dokola, podstatou feminismu je rasismus. Jeho cílem je získat výhody pro ženy na úkor mužů /a řadu již získaly, bohužel/. Feministky /přesněji femonacistky/ proto nikdy nemluví o stejné odměně za stejný výkon, ale vždy jen o rovných příležitostech tzn. stejná odměna za různé výkony na tabulkově stejné pozici /viz níže uváděný příklad prodavač-prodavačka/.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 30.04.2006, 21:23

Koukám, že máte jasno. Podle Vás je prostě žena na každé pozici za každých okolností horší než muž...a co je potom rasismus:-)

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 01.05.2006, 12:06

Můžete mi sdělit, kde jsem tuto pitomost napsal. Jde z Vaší strany, pro gendrové bojovnice ostatně typickou, demagogickou manipulaci se skutečností, přesněji o lež. Jinak mám skutečně jasno v tom, že feminacismus /=současná fáze faminismu/ je největším nebezpečím pro euroatlatickou civilizaci, které je plně srovnatelné s fašismem.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 01.05.2006, 13:28

No možná ne za každých okolností (to byla nadsázka), ale většinou. Pokud vycházíme z toho, že ženy dostávají na stejných pozicích často nižší plat a Vy tvrdíte, že feministkám jde o stejný plat na stejném místě ne za stejný výkon, tak si patrně myslíte, že ženy podávají nižší výkony, tedy, že nedochází k diskriminaci, ale že ženy jsou méně kvalitní pracovníci. Promiňte, ale to je pěkný nesmysl. Pokud jste to myslel jinak, tak napište, ale mě to z toho takto vychází.
Navíc nevím, proč srovnáváte feminismus s nacismem. To je zlo, když ženy chtějí, aby s nimi bylo zacházeno stejně fér jako s muži? Je v pořádku, že ženy mají o polovinu méně volného času než muži a že jsou při ucházení o místo konfrontovány s diskriminací pro jejich (potencionální) mateřství?
Feminismus, který já uznávám, nemá nic proti mužům jako takovým! Bojuje proti patriarchátu. Muži nejsou o nic lepší nebo horší než ženy, problémy jsou v systému. Jak bych mohla sympatizovat s jakýmsi druhem rasismu zaměřenému proti mužům, když neuznávám "mužské" a "ženské" vlastnosti?
To srovnání s nacismem mě hluboce uráží. Copak si Hitler někdy řekl: "v každém člověku je trochu Němce a trochu Žida, nebudeme lidi takhle striktně odlišovat, chceme, aby Židé mohli dělat věci co dělají Němci a Němci mohli dělat věci, co dělají Židé" ???
Podle mě je tvrdé rozdělování lidé na muže a ženy - s opačnými vlastnostmi, nesmysl. Do tohoto názoru nás tlačí tradice, ve skutečnosti jsou lidé natolik rozmanití, že je zaškatulkovat nelze. A pokud někdo na toto škatulkování doplácí, tak je třeba se ozvat.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 01.05.2006, 15:51

To jsou samé fráze a lži. Femonacistky tvrdě prosazují zvýhodnění /nikoli zrovnopprávnění/ žen čili určité skupiny obyvatelstva na úkor jiné, a to je podstata rasismu, ať se Vám to líbí nebo ne. Praxe to již jednoznačně potvrzuje. Nebudu zde konkrétní zákony vyjmenovávat, protože pro zatvrzelou femonacistku je to stejně zbytečné.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada Muž

Založeno: 01.05.2006, 17:13

No já Vám ty konspirační teorie brát nebudu...klidně si věřte tomu, že někde ve sklepě spřádám plány na genocidu mužů...paranoia je prevít:-)
PS: jedna malá ale jen opravdu malá prosba - přestaňte se podepisovat mým jménem. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: ada-abc Muž

Založeno: 01.05.2006, 22:26

ada nebylo myšleno jako můj podpis, ale ke zdůraznění návaznosti na Vaše výplody. Jinak samozřejmě nic nebylo myšleno v osobní rovině /tj. namířeno proti Váší osobě/, proto je mi zcela jedno, co děláte ve sklepě. Mluvil jsem obecně o zločinecké femonacistické ideologii. Z Vašich reakci vyplývá, že jste její nadšenou obdivovatelkou.

Odpovědět na příspěvek

 

Nadsázka

Autor: Honza Limonáda Muž

Založeno: 02.05.2006, 23:26

Slečno, pokud se chystáte argumentovat, pak laskavě nadsázku vynechte. Nepůsobí to vtipně, spíš tragicky a bohužel to vypadá, že byste podobné věci mohla myslet i vážně.

Odpovědět na příspěvek

 

statistici pohrbili feministický sen

Autor: Elie Muž

Založeno: 01.05.2006, 10:45

Odpovědí: 0

http://lidovky.zpravy.cz/
ln_ekonomika.asp?r=ln_eko
nomika&c=A060210_0950
59_ln_ekonomika_fho

Odpovědět na příspěvek

 

rovnost neexistuje

Autor: Matilda Muž

Založeno: 02.05.2006, 12:27

Odpovědí: 24

ráda bych uvedla příklad z praxe, dva uchazeči - žena a muž, ideálně shodný věk, praxe, zkušenost. Oba vědí, že odcházející člověk bral řekněme 70000 a oba chtějí tentýž plat. Vedoucí rozhodne, "ženský přece nedám sedumdesát, nabídnu jí čtyřicet, nebo ať jde jinam." Pro zaměstnavatele je to samozřejmě výhodné, zaměstnat levnějšího člověka. Ta žena samozřejmě tu pozici nevzala - věděla, že by stejnou práci vykonávala za téměř poloviční plat než její konkurent. No ale abychom nebyli tak ofenzivní, Finrode, zkuste taky napsat jednou o tom, jak to opravdu chodí ve firmě, kde pracujete. (ne o škole, kde "studuji politologii") Řeči o tom, že muž zůstává přesčas a v práci zásadně dře, zatímco ženuška ve tři spěchá ke kadeřníkovi, jsou příliš obecné na to, aby se daly brát vážně a věřte, dneska to tak fakt nefunguje. Co se tedy vlastně snažíte říct? Že muž je lepší, chytřejší, výkonnější? Kterého konkrétně máte na mysli? Počítám, že takový student politologie se po škole uplatní v nějakém naprosto zbytečném, z našich daní placeném institutu pro monitorování situace na naší eurolevicové scéně, kde bude psát analýzy do dvou do rána, každý týden vychrlí valník potištěného papíru, který utrápená sekretářka bude zakládat do šanonů, a její studovaný šéf si bude libovat, jak dře a jak to těm špatně placeným nevděčným ženským natřel....

Odpovědět na příspěvek

 

diskriminace?

Autor: Daniel Zboril Muž

Založeno: 02.05.2006, 13:13

1) z níže uvedeného příspěvku (Elie) vyplývá, že statistici nepotvrdili, že by za STEJNOU práci ženy braly méně než muži (to, že průměrný plat muže je vyšší než průměrný plat ženy ještě neznamená diskriminaci). To je oblíbená, avšak nepravdivá feministická fráze.

2) i kdyby tomu tak bylo, tak jaký by byl podle vás důvod takové diskriminace? Nějaká averze vůči ženám? Domnívám se, že nikoli - zdůvodnění bych viděl spíše v rovině ekonomické - mužský zaměstnanec (bavíme se v obecné rovině) má pro zaměstnavatele zřejmě vyšší hodnotu (aniž bych chtěl rozebírat proč tomu tak je). Osobně jsem v pracovněprávních otázkách liberál, zastánce svobody - tedy i svobody smluvní. Zaměstnavatel by podle mého názoru měl mít právo přijmout koho chce a ve svém rozhodnutí (s kým vstoupí či nevstoupí do pracovněprávního vztahu) by stejně jako zaměstnanec neměl být nijak omezován.

3) kdyby platilo, že za stejnou práci žena dostane nižší plat, tak by ženy vytlačily muže z trhu práce, protože by jim úspěšně konkurovaly cenou (a mzdy jsou z hlediska zaměstnavatele významná nákladová položka).

4) Nevím, jestli jsou muži lepší nebo výkonnější, ale je poměrně spolehlivě prokázáno, že jsou inteligentnější.

5) narážky na eurolevicovost by našly uplatnění spíše na nějakém feministickém serveru. Právě že eurolevice je vcelku profemiistická a velmi podporuje to, čemu se říká "rovné příležitosti" (tedy znevýhodňování mužů) stejně jako štědře dotuje kdejakou kravinu, která má v názvu slovo "gender".

Odpovědět na příspěvek

 

pojem eurolevice mě pobavil

Autor: Finrod Felagund Muž

Založeno: 02.05.2006, 14:10

co se týče toho, jak to chodí u nás v práci (jedna globální společnost zabývající se přepravou zásilek se sídlem v Německu), tak ženy máme v místnosti tři, mužů asi deset (holt programování je spíše doména mužů) a ženy jsou, stejně jako muži, hodnoceni podle toho, kolik práce udělají. Takže žádná diskriminace není. Že jsou muži narozdíl od žen ochotni pracovat přesčas, to tu vidím každý den. A co se politologie týče, tak evidentně jste velmi nezběhlá v těchto končinách, protože naprostá většina politologů je pravicová (buď liberální, nebo konzervativní, leč i pár příznivců Mussoliniho se najde) - právě proto, že politice a moci rozumějí a vědí, že levicové teorie jsou vesměs jeden velký nesmysl. Jinak k pohrdání nad humanitními obory se nebudu snad ani vyjadřovat. A ještě něco - z daní mi neplatíte nic, kromě studia; žádné podpory nepobírám, co utratím, to vydělám sám v práci, kterou jsem si sám bez ničí pomoci sehnal a ke které jsem se opět sám kvalifikoval. Kdyby tady sociální stát byl ze dne na den zrušen, tak si toho v běžném životě ani nevšimnu; leda na výplatní pásce, kde bych viděl razantní navýšení čisté mzdy.

Odpovědět na příspěvek

 

já, já, já

Autor: Matilda Muž

Založeno: 02.05.2006, 14:30

snažila jsem se ve svém příspěvku uvést, že v onom případě doplatila žena na to, že je žena. Jinak považuju veškeré kvóty a třískání do stolu ve stylu, mužům stejně jako ženám, za hrůzný nesmysl. Ano, nejsem zběhlá v politologii (protože jsem podřadná žena? :), umím jiné věci, ale nemachruju o nich na každém druhém řádku každého svého příspěvku, naštěstí mám aspoň volební právo (ó, díky modré punčochy :) a jako zarytá pravičačka (ani teď neobstojím?) můžu aspoň podrývat autoritu současných korýtkářů. Jinak, čtěte prosím pozorně, netvrdím nikde, že vám platím vzdělání. Zmiňovala jsem se o teoretickém politologovi, který si dokazuje svou nadřazenost a přitom vlastně parazituje, neb jeho práce žádný konkrétní přínos nemá.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Matilda Muž

Založeno: 02.05.2006, 14:19

já jen uvádím příklad z praxe, kdy jediným argumentem bylo "přece ženský nedám tolik peněz". Nezpochybňuji, že ženy berou méně, neboť je to dáno tím, že obvykle obsazují hůře placené pozice, ovšem jak vidno z toho příkladu, občas prostě žena doplatí na to, že je žena. Takové ty hlášky "muž je inteligentnější", "žena je dokonalejší", protože "to je dokázáno" mě neohromí, nezlobte se, to je prostě trapné. Je můj muž podřadnější než já, protože já mám IQ 160 a on jen 120? A je zvláštní, že Vás vůbec nezarazilo, co ten politolog bude v té instituci vyvádět (bavíme se o práci a stejných platech a podmínkách :), ale řešíte, že bude zrovna eurolevicová... ach jo.

Odpovědět na příspěvek

 

jistě...

Autor: Daniel Zboril Muž

Založeno: 02.05.2006, 15:23

příklad z praxe...takové věci se mohou stát, ale ve světle statistických faktů to považuji spíše za exces než za pravidlo. Já jsem se zase v životě setkal s excesy s opačným znaménkem, ale nikdy bych je nepoužil jako argument.

Muž je inteligentnější - tím nechci říci, že je nějak nadřazenější vůči ženě, to vůbec ne. Ale vyšší průměrné IQ mužů a zejména odlišný tvar Gaussovy křivky u mužů a žen může mnohé vysvětlit - např. proč je více mužů mezi vědci, umělci a top managery, stejně jako je mnohem více mužů mezi asociály.

Politologa neřeším, nechci svádět debatu do osobní roviny. Jen mi přišlo legrační, že osoba s feministickými (?) postoji má takovýto názor na eurolevici...

Odpovědět na příspěvek

 

mňo, těžko říct

Autor: Matilda Muž

Založeno: 02.05.2006, 16:16

cítím se být feministkou, ale asi si pod tím představuju něco naprosto odlišného, než zbytek všelikých těch genderistů a zastánců rovnosti za každou cenu i kdyby měli všechno přečnívající umlátit fošnou.
To s tím příkladem jsem uvedla proto, že opravdu se opravdu takové věci dějí - na obou stranách "kuků" a "hoek", jinak proti rozdílům v příjmech nic nemám (pokud manžel nepožaduje od manželky finanční soběstačnost i v době rodičovské dovolené, to bych se hádala). Jen mě jako ženskou poněkud irituje, že se tu všechny házej do stejnýho pytle - začne se nějakou vzletnou "militantní feministky prosadily, aby to a to" a skončí se všeobecnostmi typu "muž je lepší", "žena je od přírody podřadná". Obávám se, že i se sebelepší rétorikou k ničemu nedojdete...

Odpovědět na příspěvek

 

Matildo

Autor: Daniel Zboril Muž

Založeno: 03.05.2006, 08:23

Já rozhodně neházím ženy do jednoho pytle a nikdy jsem netvrdil, že "muž je lepší" a "žena je od přírody podřadná". Uvedl jsem sice příklad s IQ, ale ženy (dle mého názoru) muže jednoznačně přetrumfnou v jiných schopnostech a vlastnostech (např. jsou IMHO mnohem disciplinovanější, vytrvalejší a nadány mnohem silnější vůlí).

Dokonce bych řekl, že je vůči ženám dost nefér obviňovat je z feminismu. To je mužský vynález, spousta militantních feministů jsou muži a spoustu feministických zákonů schválili muži. Myslím, že na tomto webu by nemělo jít o boj proti ženám (to v žádném případě!!!), ani proti feministkám, ale o boj proti feminismu jako (demagogické a totalitární) ideologii.

Odpovědět na příspěvek

 

Danieli,

Autor: Alizon Muž

Založeno: 02.05.2006, 17:20

Ad 2) proč pokládáte za nemožné, že by někdo choval takovou averzi vůči ženám, že by uvažoval stylem, který nanesla Matilda, i za cenu toho, že svou firmu třeba poškodí?

To, že mužský zaměstnanec má obecně pro zaměstnavatele vyšší hodnotu, je zase velmi oblíbeným argumentem odpůrců rovnoprávnosti. Stejně tak jako Váš bod 3).

Nejsem přítelem zobecnění, a tak mi moc nesedí ani tato teze, ani ta "feministická" (tj. že ženy mají za stejnou práci vždy nebo skoro vždy nižší plat.) Vtip je v tom, že každý jednotlivý případ je jiný, a já jsem poznala bohužel jak ženy, které popisoval někdo v této diskusi (argumentující tím, že já přece JAKO ŽENSKÁ nebudu dělat to či ono), které jsem měla mimochodem chuť za takové žvásty nakopat někam a o to víc jsem se snažila nic takového nikdy z úst nevypustit a pokud jsem něco neuměla, tak se to doučit, abych s nimi nebyla házena do jednoho pytle, tak bohudíky ženy profesně velmi schopné. Stejně jako mezi muži jsou vynikající odborníci i lempli. Takže pokud mám pocit, že za STEJNOU práci beru horší plat, musím se podívat na konkrétní příklad, sáhnout si do svědomí, jestli je to opravdu stejná práce, ale na druhé straně na rovinu přiznat, pokud tomu tak skutečně je. Odpůrcům feministek nemám za zlé, že neberou tu feministickou teorii o nižších platech, mám jim za zlé, že nejsou ochotni připustit, že by v některých případech skutečně žena mohla mít horší plat než muž a přitom nebýt horší pracovník..

Ad 4), i kdyby byli muži v průměru inteligentnější, neznamená to, že jakýkoli náhodně vybraný muž bude inteligentnější než jakákoli náhodně vybraná žena.

Což mě opět vrací k tomu, že jediná cesta je posuzovat každý jednotlivý případ podle konkrétních okolností a nenechat se unášet předsudky jedné ani druhé strany.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Daniel Zboril Muž

Založeno: 03.05.2006, 08:15

2) Nepokládám to za nemožné, ale pokládám to za exces, nikoliv za pravidlo. A dělat chybu systému (jakože patriarchální útisk a pohlavní diskriminace vyžadující přijeti pozitivních opatření a jánevímcoještě) z jednotlivých excesů? To snad ne

3) Nejsem odpůrce rovnoprávnosti, jsem pouze odpůrcem demagogie. Oblíbený argument? A není náhodou pravdivý?

V některých případech žena skutečně může mít nižší plat než stejně schopný muž - potom je na místě otázka, proč je tomu tak. Nemůže to být třeba tím, že ten muž je průbojnější a prostě si řekne o víc? Anebo je třeba zdatnější řiťolezec, co já vím. Anebo prostě jeho šéf nebo šéfová nemá rád/a ženy - když už jsme nakousli ty averze :-) Ale zrovna tak může mít žena vyšší plat než stejně schopný muž - třeba proto, že si v časopise typu Cosmopolitan přečetla návod "jak udělat kariéru přes postel" :-)

4) Jistě, nic takového jsem říci ani nechtěl - ani mě nenapadlo, že by to snad mohl někdo takto interpretovat.

Nemyslí
m si, že bych se nechal unášet předsudky. Sám ženy velmi obdivuji - není na světě nic lepšího než žena, nicméně musím reagovat když čtu tendenční články na téma "diskriminace žen na pracovním trhu".

Odpovědět na příspěvek

 

Danieli,

Autor: Alizon Muž

Založeno: 03.05.2006, 12:33

ad 2) já a domnívám se, že ani zde přítomné diskutující dámy, neobhajujeme žádné přijímání pozitivních opatření.

ad 3) je asi stejně pravdivý, jako že ženy dostávají na stejné funkci nižší plat než muži. To znamená, že někdy to pravda je, jindy není, a příčin může být víc, jak jste nanesl (jenom doufám, že jste tou kariérou přes postel nevyčerpal všechny možnosti, jak může mít stejně schopná žena vyšší plat než stejně schopný muž;o))). Tvrdit, že je tomu tak VŽDY nebo SKORO VŽDY proto, že je daný muž schopnější/odvádí více práce, demagogický argument je.

V mém případě (nižší plat za více poskytované hodnoty, viz můj dřívější příspěvek na této straně) to rozhodně nebylo dáno tím, že by kolega Karel poskytoval zaměstnavateli více, než já. Ale rozhodně také nešlo o žádnou pohlavní diskriminaci. Karel měl štěstí, že přišel do firmy v době, kdy se jí hodně dařilo a podle toho vypadalo i zvyšování platu. To je vis maior. Pokud jde o to, proč jsem si nezažádala o zvýšení platu, dle mého názoru se jednalo jednak o moji neschopnost říct si víc (a tudíž o moji chybu a můj problém), jednak o obavu, aby to kolega nevinně neodskákal (abych dosáhla zvýšení platu, musela bych poukázat na to, že dělám víc než on, a že mi prozradil výši svého platu, což obojí by ho poškodilo). Což si myslím, že bylo moje plus - nechtěla jsem jít přes mrtvoly. Možná to šlo udělat i jinak, ale nenapadlo mě, jak (a to byl zase můj problém).

Poté, co jsem to takto rozebrala, dospěla jsem k závěru, že v dané situaci s tím nejsem schopna a ochotna dělat vůbec nic, a pustila jsem to z hlavy jako záležitost, kterou není v mých silách změnit a je proto zbytečné se jí zatěžovat.

Že není na světě nic lepšího než žena - jménem všech spolužen děkuji za poklonu ;o)) ale je to věc názoru - já třeba zase nedám dopustit na některé muže ;o))))

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: TMF Muž

Založeno: 02.05.2006, 20:35

Opravdu příklad z praxe??? Jsou v něm "drobnosti", které ho posouvají do oblasti "bylo nebylo dávno tomu".
1. zaměstnavatel nabízel plat, když se ve všech návodech na vyjednávání o zaměstnání se uvádí, že uchazeči si říkají, na kolik si cení svou pracovní sílu
2. já nevím, kolik berou kolegové. ale zde už při nástupu žadatel věděl, jaký přesný plat je ve firmě na dané pozici (na konkrétní židli) a jaký plat si vyjednala konkurence na místo (vlastně kolik jí bylo nabídnuto).
3. byl tam nějaký telepat, když věděl, jak přemýšlí vedoucí
4. Pokud ta žena nevzala 40 táců, určitě věděla, že jinde se v pohodě přehoupne přes tuto sumu, takže ta "diskriminace" podle pohlaví nebude obecná záležitost, ale úlet jednoho konkrétního šéfa.
A otázečka - kde se řadovému zaměstnanci (na to usuzuji z toho vedoucího) nabízí 40 až 70 táců?
A teď ta nejideálnější kombinace - žena šéfuje ženám (hyper super a plno dalších oborů, kde pracují hlavně ženy - bylo toho popsáno celkem dost). Proč i tam existuje diskriminace (neproplácení přesčasů, práce o víkendu, plat na stále stejné úrovni (a žádných 40 táců ani 20, ale 10 a méně) + další a další. To bude asi proto, že ta šéfová je vlastně šéf a kvůli tomu, aby to mohl ženám pořádně osladit, tak se nechakl komletně přehormonizovat a přeoperovat...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.