Doporučujeme


18. října 2006

Rovnoprávnost

Redaktor: Hugo

Aktualita

Nenechme si kazit bezpohlavní budoucnost

od pisálků heterosexuálních stereotypů a šovinistických prasat. (Zásadní příspěvek k nonsexismu)

Vzhledem k tomu, že stále stoupá váha absolventů - vlastně nejspíše absolventek - různých genderových studií i této vědy samotné ( nemyslím to samozřejmě nutně tak, že by se od genderismu už dalo tloustnout, i když to tak může být také vykládáno) a protože nepočítám s přílišnou obecnou sčetlostí stereotypních literárních děl, chtěl bych zpracovat obecný přístup k české literatuře, aby nedej bůh nebyly do dětských hlaviček huštěny nesmysly nějakých nadsamců.

Chtěl bych také upozornit na vážné a stále se opakující a dále se vyučující prohřešky proti duchu správné myšlenky, že všichni máme jaksi zároveň penis i vagínu, a že jsme vlastně jedno pohlaví v jednotě, kterou kazí jen sexistická výchova na kluky a holky, protože konec konců největší klitoris může přerůst nejmenší penis.Na druhé straně netuším, kde by se byť skrytá minivagina ukrývala u mužů – nejspíše někde v hlavě.

Doufám, tedy, že až se genderoví osvětáři dostanou k moci a s feministkami vytvoří novou jednopohlavní společnost, bude mi moje denunciace přičtena k dobru a nebudu muset ve svých letech povinně menstruovat, abych prokázal dobrou vůli překonat pohlavní stereotypy. Ujímám se této průkopnické úlohy proto, že si uvědomuji, že při nelehkém análním porodu nového učení není na všechno čas, tím spíše číst knihy a pitvat poťouchlosti sexistických pisálků, ale že časem přijdou lepší, zapálenější a důkladnější, kteréří (nejde o překlep, ale iniciativní návrh pro genderově odpovídající tvar zájmena) pro tuto otázku najdou konečné řešení. Ostatně humor v literatuře vůbec sebou přináší řadu problémů, v pojetí zvláště mužských spisovatelů se zde používá ironizace i sarkasmů, což je pro politickokorektní uvažování nepřijatelné. Jistě zajímavý námět na genderový doktorát by mohla být práce na téma Kritika zesměšňování skupin a jejich názorů v literatuře a některé zásady pro správné používání humoru a nadsázky. Dalo by se zde jistě stavět na základech, které v tomto směru již byly položeny zvláště v první polovině minulého německými a ruskými jazykovědci.

Tak především by měl být z tohoto pohledu prověřen bývalý bolševik a alkoholik Jaroslav Hašek, který se nepochybně dostal do literatury jen proto, že si po hospodách, ze kterých v podstatě nevycházel, nadělal spoustu kamarádů. Jestli si někdo zaslouží označení šovinistické prase, pak už nevím kdo, nejen pro známý skandální výrok – „byla ošklivá jako posluchačka filosofické fakulty“ ale prakticky pro celý přístup k ženskému pohlaví. Tvrzení jeho ústředního hrdiny, údajně „dobrého vojáka“ Švejka, o tom, že v nevěstincích jsou nejvíce ceněny blondýny bez inteligence, se kterýmžto oceňováním žen se nepochybně ztotožňoval, svědčí o spisovatelově povrchnosti – stačilo by přece jenom jít trochu víc do hloubky a ukázat, že se zde inteligentní a třeba i tmavější ženy mohou plnoprávně prosadit - a nejen v tomto povolání.

Ostatně stačí se podívat, jak údajně geniální spisovatel zobrazil ve svém nejznámějším románu ženu první poloviny devatenáctého století. Emancipovaná žena se zde prakticky nevyskytuje, ačkoliv se ženské kluby v té době v Praze i v jiných místech už pravidelně scházely. Hašek si na několika stech stránkách vystačí s jakousi posluhovačkou paní Müllerovou, která alespoň nemá nic společného s prostitucí, ale jinak je to neprobuzená žena, utrácející svou ženskou hřivnu tím, že pere svému nájemníkovi, jistě za směšnou úplatu, podvlékačky. Baronka von Botzenheim, která v krátké epizodě navštíví Josefa Švejka v garnizónní nemocnici by mohla sloužit jako dobrý příklad slitovné péče a předchůdkyně Lady Diany, navíc bez princezniny anorexie a hysterie, ale to by o ní nesměl psát mužský šovinista Jaroslav Hašek. Několik epizodických postav lehkých žen, zejména kolem feldkuráta Katze a dalších, je zesměšňováno s příslovečným cynismem, aniž se, jako dnes přímo povinně, v první řadě poukáže na to, že se žena dostává na šikmou plochu vždy jen proto, že byla zneužita otcem, resp. bratrem, strýcem či dědečkem (jak dokumentuje současná politickokorektní filmová tvorba a někdy dokonce všemi dohromady a opakovaně) a její důvěřivosti pak využil nějaký kořistnický samec. Jediná postava, ze které by se dalo něco udělat, je ještě neuvědoměle emancipovaná žena obchodníka s chmelem ze Žatce, reagující na svůj neřešitelný úděl paničky, která nemusí nic dělat, jenom se pelešit a utrácet, občasným útěkem a hledáním sebe sama. V posteli nadporučíka Lukáše, poživačného čecháčkovského mača svou pravou totožnost ovšem hledá marně a dál její stopu povrchní spisovatel nesledoval. Škoda. Možná šlo o prababičku českých feministek. Výmluva, že se Hašek vysmíval ženské, ale o to více mužské hlouposti neobstojí – v moderní literatuře a tudíž ani v životě hloupé ženy neexistují.

Je neuvěřitelné, že se spisovatel a tato kniha ještě objevují v učebních osnovách, ale dá se naštěstí předpokládat, že učitelky, převážně literaturu učící, které jako většina žen spisovatele nesnášejí, mu ani tak nevěnují příliš pozornosti a potlačí tyto paskvily ve prospěch současných ženských spisovatelek s jejich romanticky košatou a genderově správně pojímanou tvorbou. Dalo by se tak brát jedno spisovatelské jméno po druhém a prokázat, že nás k nové bezpohlavní společnosti nepřivedou, spíše naopak. Heterosexuální páry jsou jediné, co může starší česká literatura nabídnout. Kdo by se ale zajímal o okrajové problémy staromilských gerontů. Česká literatura je na pohlavních stereotypech postavena a dalo by se to prokázat například i na tzv. humanistickém Karlu Čapkovi, jehož dílo je soustavně přeceňováno a který k osvobození ženy a její vagíny nepřispěl takřka ničím. Jenom malý příklad – v novele Povětroň (nebo je to Hordubal, pedantům doporučuji ať si to najdou) autor v úvodu knihy popisuje mladou ošetřovatelku, která běží naproti lékaři a vítr jí rýsuje na zástěře pěkný klín – ještě ani nevíme jak se žena jmenuje, jaké má tužby, jaký je její názor na emancipaci, nic o její citlivé, vnímavé ženské duši – ale už jsme se dostali k jejímu klínu. Typicky mužské, šovinistické, sexistické, urážlivé.

Takhle by se dala odmítnout většina české tzv. literatury, a nebyla by to mimochodem žádná škoda, já však trochu odbočím, i když zůstanu v oblasti umění, s tím, že bezplatně přispěji ke tvořící se tradici bezpohlavního vnímání světa dobrým typem. V šedesátých letech minulého století byla před Dům pionýrů na Pražském hradě umístěna socha chlapce, (sochaře si bohužel nepamatuji) kterého kterýsi komunistický estét, zřejmě raný prorok genderového myšlení, donutil k tomu, aby byl kluk dole bez zřetelných kontur (jako plaváček). Tehdejší děti, ostatně pozdější svazáci a jistě i komunisté, ovšem nepochopily hloubku symboliky a projevovaly nezdravý zájem o pohlavní příslušnost sochy, takže nakonec byl malý eunušek sexisticky kompletizován. Soška se jistě ještě nachází v některém depozitáři a po odstranění přivařeného přívěsku, by mohla být slavnostně instalována za přítomnosti předních představitelů českého kulturního a politického života, kteří se nestydí za to, že jsou bezpohlavní, třeba na půdě University Karlovy, na památku toho, že se zde genderová osvěta začala přednášet.

Pro ctěné čtenáře tohoto webu napsal doc. Hugo Samička

Pozn. redakce
Pevně věříme, že tento článek získá nejvíce bodů v soutěži o nejlepší sexistický článek roku pořádanou kyselými žábami. Cenu rádi převezme a autorovi předáme.


Zdroj: Český svaz mužů 18.10.2006

Přečtení článku: 70918x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.9

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

31.12.2014, 14:56   Dívky (15) umlátily dva psy kladivem
14.10.2014, 09:40   Norští vědci ve svých experimentech tvrdí, že neexistují žádné rozdíly mezi chlapci a děvčaty
08.02.2014, 10:40   Z čeho všeho lze dnes skládat bakalářskou práci
17.01.2014, 12:35   Dienstbier jako ministr pro lidská práva je ohrožením lidských práv
07.08.2012, 11:31   Polsko: Odsouzení úmluvy Rady Evropy definující gender jako sociální konstrukt


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

Proc doufate, ze clanek dostane cenu ??

Autor: Tess Žena

Založeno: 17.10.2006, 22:25

Odpovědí: 1

Autor pise "pekne veci" o ceskem spisovateli Capkovi. Doufam, ze ho vazena redakce nema zarazeneho do rubriky o znamych muzich "Kalendarium" hned za postavu Antonina Dvoraka.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: gingo Muž

Založeno: 17.10.2006, 22:51

Proč ne? Lepší když se ztratí mezi známými muži, než když bude vyčnívat mezi neznámými ženami.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Akademik Muž

Založeno: 18.10.2006, 09:33

Odpovědí: 0

Docela jsem se pobavil :)

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: gingo Muž

Založeno: 18.10.2006, 16:08

Odpovědí: 2

Opravdu pěkné čtení. Je vidět, že většina místních přispěvatelek to nemůže vydýchat, jelikož mlčí jako ryby :-)

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Kristina Žena

Založeno: 18.10.2006, 16:31

Z nějakého důvodu toužíte po ženské přítomnosti, ale tohle je přece jen dost průhledný pokus o manipulaci, i když pro jistotu opatřen smajlíkem :-) Vy také nemůžete vydýchat všechny články, ke kterým se nevyjadřujete?

Odpovědět na příspěvek

 

A co by se mělo

Autor: Vránolump Žena

Založeno: 18.10.2006, 16:44

vydýchávat? Haška čtu ráda, i když to byl magor a alkoholik a asi i dost nechutná existence, ale MĚL SMYSL PRO HUMOR a to se cení. Švejk je jako Bible, najde se tam citát pro každou příležitost :-)

Odpovědět na příspěvek

 

Mne to zas tak vtipný nepřijde

Autor: V.Neckář jewnior Muž

Založeno: 18.10.2006, 23:13

Odpovědí: 0

Trochu křeč. Ale je to svým způsobem zajímavé doufám že docent Hugo bude ve svých literárních komparacích pokračovat a jeho pozornosti nejdou i další žijící i nežijicí literáti počínaje Kafkou a Proustem, přes Karla Poláčka a Otu Pavla, Hrabalem, Kunderou a Marquzem konče

Odpovědět na příspěvek

 

ad Neckář jun.

Autor: jiris Muž

Založeno: 19.10.2006, 07:16

Odpovědí: 0

Víš Neckáříku, doc.Hugo se zřejmě snažil svou nadsázkou předejít právě tomu, aby byli spisovatelé takto posuzováni . Přečti si něco z tvorby feministek a jazykových genderových puristek a zjistíš, že už jsou na správné cestě.
Jinak se mi líbí tvoje vzdělanost. Opravdu znáš tolik spisovatelů anebo jsi o nich slyšel od maminky.? A vůbec, nejsi ty spíše Neckářka?

Odpovědět na příspěvek

 

Vránolumpovi

Autor: Autor Hugo Muž

Založeno: 19.10.2006, 23:39

Odpovědí: 1

Vránolumpe, Vaše reakce je mi v podstatě sympatická,ale nelíbí se mi ani ten magor, ani ten nechutný člověk na adresu Haška. Představte si, že Vás vytáhnou z pražských předválečných kaváren (a že to byla nějaká idylka na začátku století, kdy největší katastrofou byl vzdálený Titanik) a proženou válkou a ještě k tomu někde na Uralu.Neříkejte, že si to umíte představit, to byste musela strávit alespoń týden na cvičáku pod sadistickým velením Švejkova desátníka od volů a to by ještě byl jen jakýsi vzdálený náznak, ve válce vás totiž chtějí zabít, pokud možno tak, že vás rozmažou po stěně zákopu. Nic, co se o tom píše ani vypráví totiž neodpovídá prožitému - zeptejte se na to někoho, kdo to skutečně zažil. Mluvil jsem o tom kdysi s některými účastníky války, ale oni sami po čase nechápali, jak to mohli přežít. (To zní trochu jako od poručíka Duba, že?)
Můžete jako správná feministka namítnout, že to byla záležitost chlapů, kteří chtějí válčit. Ale právě Hašek nechtěl, a nejen on - víte třeba, že po Praze v šestnáctém roce chodily dámské hlídky a ptaly se mužů vhodných pro kanonenfutr, tedy potenciální potravy pro děla, proč mají tak málo vlasteneckého nadšení, že nejsou na frontě? A když někoho nachytaly, předaly ho vojenské hlídce a šly spokojeně domů k bábovce a kafi s vědomím splněné vlastenecké povinnosti.Při útoku přežíval v první linii voják průměrně asi osm minut a to bylo přesně to, kam ten chudák šupem odfrčel. Takže to bylo skoro takové, jako kdyby jej zabily samy. Kam byste zařadila ty? Nebyly daleko horší než ti chudáci, které vytáhli od rodin a odvezli na jatka?Kde museli střílet a zabíjet, aby jiní chudáci nezabili je?

Byla byste schopná po prožitcích které Hašek měl a které si ani vy, ani já, přestože mám za sebou vojnu s řadou strádání o kterých zase nic nevíte vy, ale nikdo po mně nestřílel, takže to byl v podstatě takový nepříjemný skauting, vytvořit něco takového, jako ten váš magor? Geniální vzkaz generacím o tom, jak je lidské válčení hloupé a nesmyslné?
Ono je tak snadné být nad věcí, že? Ale války neskončily v pětačtyřicátém a představu, že ženy v politice by mohly něčemu pomoci je směšná - naopak - na první světové válce měla nezanedbatelný podíl hloupost a ješitnost ruské carevny a zrovna tak by asi bylo zajímavé, jak vysoké bylo procento žen, které pomohly k moci Hitlerovi. Jeho sekretářka po letech vzpomíná, že se dostal k moci hlavně díky ženám, které z něj velmi často omdlévaly ale ještě častěji jej volily. Na osvícené americké politice posledních let mají podíl také ženy a humanitární bombardování Srbska je dokonce guláš z kuchyně naší krajanky Madlenky.
Tím nic nesvádím ani na muže ani na ženy - jde mi jen o pravdivost. Obětmi války bývají, pravda i ženy a děti, ale především muži, kteří do zákopů jít nechtěli, a to mi můžete věřit. Válkychtiví Rambové jsou z velké většiny produktem ideologií na obou stranách.
Hašek před válkou sice dost posedával v hospodách, ale byl v podstatě ukázněný a schopný napsat za odpoledne otisknutelnou povídku na dvěstě řádek nebo delší. Zkuste sama, jaká je to fuška, jenom něco tak dlouhého v ruce opsat.
Takže v jeho intencích si můžu dělat legraci z hlouposti ať ženské nebo mužské. Ale s tím magorem bych přece jen byl trochu opatrný.Až potom, co bych prožil to co on a zachoval bych se a zemřel alespoń na jeho úrovni.
Ale asi jste to nemyslila zle a tak vše v dobrém.Mimochodem, můžete trochu napovědět z čeho pochází váš originální pseudonym?


S přáním
aby to všechno o čem hovoříme byla pro nás nadále jen naprostá teorie.
doc. Hugo

Odpovědět na příspěvek

 

Z kaváren

Autor: Vránolump Žena

Založeno: 20.10.2006, 10:15

na bitevní pole byli vytaženi i jiní. Jen mi je líto, že tak geniální člověk se zničil prachsprostým pivem. Kdyby to byla alespoň vanilková nebo kontušovka :-)). I když možná v pivu byla ta genialita. Vránolump , v originále Heffalump je postava z Medvídka Pú, jehož příběhy jsem kupodivu pochopila až v dospělosti. Též Vaší pozornosti doporučuji knihu Benjamina Hoffa "Pú a tao", ve které jsou skvěle vysvětleny principy taoismu na příbězích medvídka Pú a jeho přátel. Vydal Volvox globator. Konec reklamy. :-)
PS. Nejsem feministka, pouze si občas ráda rýpnu...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.